Rośliny wodne i bagienne

W tym miejscu zgromadziliśmy wszelkie gatunki roślin, które występują tylko w środowisku wodnym i na bagnach. Rośliny wodne, czyli hydrofity, to rośliny przystosowane do życia w środowisku wodnym. Zaliczamy do nich rośliny pływające swobodnie, przytwierdzone do dna i zanurzone (poza kwiatami) i przytwierdzone do podłoża i zanurzone, wynurzające tylko pewne części swoich organów. Rośliny bagienne mają zanurzone w wodzie jedynie dolne partie organizmu. Wiele gatunków ma można zaliczyć do obu grup. Nie ma tu ostrej granicy między roślinami wodnymi i bagiennymi.
Oto wybrane cechy roślin wodnych, związane z koniecznością ich przystosowania do życia w wodzie:
- Zwiększenie powierzchni asymilacyjnej liści poprzez ich rozczłonkowanie.
- Redukcja lub brak systemu korzeniowego.
- Zanik systemu przewodzącego.
- Przyjmowanie formy wstęgowatej, wiotkiej, elastycznej.
- Obecność dobrze rozwiniętych przestworów międzykomórkowych z powietrzem.
- Dominujące rozmnażanie wegetatywne
- Mięsożerność wybranych gatunków.
Oto wybrane najważniejsze siedliska:
- Rzeki i kanały.
- Starorzecza.
- Rowy melioracyjne.
- Stawy rybne.
- Jeziora oligotroficzne - zbiorniki z miękką i czystą wodą, ubogą w wapń i substancje odżywcze.
- Jeziora eutroficzne - zbiorniki o wodzie twardej, dość mętnej, bogatej w składniki odżywcze.
- Jeziora mezotroficzne - forma pośrednia pomiędzy oligotroficznymi i eutroficznymi.
- Jeziora humotroficzne, jeziora dystroficzne - ich woda ma kwaśny odczyn, jest uboga w wapń i składniki odżywcze, bogata w związki humusowe.
- Zbiorniki astatyczne - niewielkie, bezodpływowe zbiorniki ze zmiennym poziomem wody.
- Doły potorfowe - pozostałości po wydobyciu torfu na torfowiskach przez człowieka.
- Torfowisko - obszar na którym samoistnie wytwarza się torf. Dzieje się to na obszarach ze stale wysokim poziomem wód gruntowych. Powstają w dolinach, zagłębieniach terenu. Wyróżniamy torfowiska niskie z dużą ruchliwością wód gruntowych i powierzchniowych, zasobne w składniki mineralne, torfowiska wysokie, powstające zwykle na obszarach odgraniczających zbiorniki wodne, bezodpływowych, zasilanych przez deszcze i torfowiska przejściowe zasilane wodami opadowymi i gruntowymi, żyźniejsze od torfowisk wysokich , mniej żyzne od torfowisk niskich.
Degradacja siedlisk wodnych i bagiennych w naszym kraju doprowadziła do istotnego zagrożenia wielu gatunków roślin.
Uwaga! Jeżeli w danej sekcji zostały wyłączone wszystkie opcje, dany filtr nie jest wówczas aktywny!
Atlas roślin wodnych i bagiennych

(Cyperus albostriatus)
Cyperus albostriatus to gatunek bagiennej rośliny z rodziny turzycowatych. To oryginalna ozdobna roślina doniczkowa.

(Aldrovanda vesiculosa)
Aldrowanda pęcherzykowata (Aldrovanda vesiculosa) to gatunek wieloletniej, mięsożernej rośliny wodnej i pływającej z rodziny rosiczkowatych. Występuje na południu kraju w wodach stojących.

(Scheuchzieria palustris)
Bagnica torfowa (Scheuchzieria palustris) to roślina kłączowa z rodziny bagnicowatych, jedyny przedstawiciel tej rodziny. Występuje w strefie umiarkowanej i zimniejszej na półkuli Północnej.

(Menyanthes trifoliata)
Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny bobrkowatych o czołgających się kłączach. Ma właściwości lecznicze i trujące.

(Parnassia palustris)
Dziewięciornik błotny (Parnassia palustris) to wieloletnia roślina z rodziny dziewięciornikowatych. Niektóre źródła zaliczają ten gatunek do trzmielinowatych, niegdyś zaliczano go do skalnicowatych.

(Nuphar lutea)
Grążel żółty (Nuphar lutea) to gatunek wieloletniej rośliny wodnej z rodziny grzybieniowatych, podobnej do grzybieńczyka wodnego i grążela drobnego. Tworzy czasem duże zbiorowiska, także z innymi gatunkami. Podlega ochronie ścisłej.

(Nymphaea alba)
Grzybienie białe, nenufar, lilia wodna (Nymphaea alba) to roślina wodna, bylina o grubym kłączu, pływających liściach i przepięknych białych kwiatach. Duża liczba grzybieni białych świadczy o wypłycaniu i zarastaniu zbiornika.

(Nymphaea candida)
Grzybienie północne, grzybienie zapoznane (Nymphaea candida) to gatunek trującej rośliny wodnej o leczniczych właściwościach z rodziny grzybieniowatych.

(Nymphoides peltata)
Grzybieńczyk wodny (Nymphoides peltata) to gatunek wodnej rośliny wieloletniej z rodziny bobrkowatych. Znosi lekkie zasolenie wody. To u nas rzadko spotykana roślina.

(Najas marina)
Jezierza morska (Najas marina) to jednoroczna roślina wodna z rodziny jezierzowatych.

(Caltha palustris)
Knieć błotna, kaczeniec (Caltha palustris) to wieloletnia roślina z rodziny jaskrowatych, jeden z lepiej rozpoznawalnych krajowych kwiatów łąkowych. To roślina silnie trująca. Często występuje masowo.

(Iris setosa)
Kosaciec szczecinkowaty (Iris setosa) to gatunek byliny z rodziny kosaćcowatych o pięknych, fioletowych kwiatach. Są one pojedyncze lub po 2-3 sztuki w gronach, są niebieskie lub fioletowe.

(Iris pseudacorus)
Kosaciec żółty (Iris pseudacorus) to bylina z rodziny kosaćcowatych, jedyny polski irys o żółtych kwiatach. Kwiaty są obupłciowe, duże, żółte, złożone z sześciu działek, z których trzy zewnętrzne są dość szerokie, odchylone języczkowato na zewnątrz.

(Trapa natans)
Kotewka orzech wodny (Trapa natans) to jednoroczna roślina wodna z rodziny kotewkowatych lub jak podają niekóre źródła do rodziny krwawnicowatych. To gatunek ginący w naszej rodzimej florze.

(Petasites hybridus)
Lepiężnik różowy (Petasites hybridus) to roślina z rodziny złożonych o leczniczych właściwościach. Rośnie nad wodami płynącymi, porasta wilgotne łąki i zarośla. Gatunek występuje w Europie i Azji.

(Liparis loeselii)
Lipiennik Loesela (Liparis loeselii) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny storczykowatych. W Polsce lipiennik Loesela spotykany jest bardzo rzadko, głównie na niżu, najczęściej na Mazurach.

(Lobelia dortmanna)
Lobelia jeziorna (Lobelia dortmanna) to gatunek wieloletniej rośliny wodnej z rodziny dzwonkowatych. To trująca roślina. Gatunek występuje na Pomorzu Zachodnim na brzegach jezior.

(Butomus umbellatus)
Łączeń baldaszkowy (Butomus umbellatus) to wodna, wieloletnia roślina z rodziny łączniowatych, wytwarzająca grube kłącze, uprawiany także jako roślina ozdobna do wodnych ogrodów.

(Dionaea muscipula)
Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) to gatunek mięsożernej rośliny z rodziny rosiczkowatych. To najbardziej znana roślina mięsożerna.

(Stratiotes aloides)
Osoka aloesowata (Stratiotes aloides) to okazała, sztywna, wieloletnia roślina wodna z rozłogami, pływająca z rodziny żabiściekowatych, czasami tworząca zwarte fitocenozy. W Polsce występuje dość pospolicie na niżu.

(Typha latifolia)
Pałka szerokolistna, rogoża (Typha latifolia) to jeden z dwóch rodzimych gatunków roślin wodnych z rodziny pałkowatych. Pałka ta ma wpływ na wypłycanie stawów i jezior, kanałów i rowów. Wchodzi w skład szuwaru właściwego.

(Pandanus tectorius)
Pandan pachnący (Pandanus tectorius) to gatunek jadalnej rośliny z rodziny pandanowatych, rzadko u nas spotykana ozdobna roślina doniczkowa.

(Hippuris vulgaris)
Przęstka pospolita, przęstka wodna (Hippuris vulgaris) to wieloletnia roślina wodna z rodziny przęstkowatych, zaliczana przez niektórych systematyków do babkowatych.

(Galium palustre)
Przytulia błotna (Galium palustre) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny marzanowatych. Rośnie na bagnach, w szuwarach, lasach, nad brzegami wód. W Polsce roślina występuje w całym kraju.

(Potamogeton natans)
Rdestnica pływająca (Potamogeton natans) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny rdestnicowatych o płożącym kłączu.

(Ceratophyllum submersum)
Rogatek krótkoszyjkowy (Ceratophyllum submersum) to gatunek wieloletniej wodnej rośliny z rodziny rogatkowatych.

(Ceratophyllum demersum)
Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum) to wieloletnia roślina wodna z rodziny rogatkowatych, wytwarzająca zimowe pąki, tworzący czasem zwarte fitocenozy. Rozrasta się w żyznych wodach stojących, zwykle płytkich.

(Drosera anglica)
Rosiczka długolistna (Drosera anglica) to owadożerna roślina wieloletnia z rodziny rosiczkowatych. W Polsce występuje na niżu na rozproszonych stanowiskach.

(Drosera rotundiflora)
Rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundiflora) to owadożerna roślina wieloletnia z rodziny rosiczkowatych o leczniczych właściwościach, tworząca rozetę owalnych liści przystosowanych do chwytania małych owadów.

(Drosera intermedia)
Rosiczka pośrednia (Drosera intermedia) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny rosiczkowatych, przystosowanej do chwytania owadów. W Polsce to niezwykle rzadki gatunek. Rośnie na torfowiskach.

(Nasturtium officinalis)
Rukiew wodna (Nasturtium officinalis) to roślina zielna wieloletnia z rodziny kapustowatych, roślina wodna, lecznicza i niegdyś uprawna. U nas to rzadka roślina i osiąga wschodnią granicę występowania w Europie.

(Lemna minor)
Rzęsa drobna, rzęsa mniejsza (Lemna minor) to gatunek wodnej rośliny wieloletniej, pływająca po powierzchni wody, czasem występując masowo, tworząc zielone kożuchy. Kwiaty są rozdzielnopłciowe, bez okwiatu.

(Callitriche palustris)
Rzęśl wiosenna (Callitriche palustris) to gatunek jednorocznej lub wieloletniej rośliny wodnej z rodziny rzęślowatych. Występuje na całej półkuli północnej w stawach, małych wodnych zbiornikach, nawet częściowo wysychających.

(Sagittaria sagittifolia)
Strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia) to wieloletnia roślina wodna z rodziny żabieńcowatych o charakterystycznych liściach górnych w kształcie strzałki. Roślina ta jest także uprawiana w oczkach wodnych.

(Cicuta virosa)
Szalej jadowity, cykuta (Cicuta virosa) to silnie trująca roślina wieloletnia z rodziny baldaszkowatych. U nas występuje na nizinach i w górach, zwykle w płytkich wodach stojących, na brzegach rzek, starorzeczy.

(Acorus gramineus)
Tatarak trawiasty (Acorus gramineus) to gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych, ozdobnej rośliny doniczkowej, ogrodowej do obsadzania oczek wodnych.

(Acorus calamus)
Tatarak zwyczajny (Acorus calamus) to bylina z rodziny obrazkowatych lub tatarakowatych (jak podają inne źródła) o leczniczych właściwościach. To roślina wodna, spotykana także w przydomowych ogrodach z oczkami wodnymi.

(Lysimachia nummularia)
Tojeść rozesłana, pieniążek (Lysimachia nummularia) to wieloletnia roślina lecznicza z rodziny pierwiosnkowatych. Zasiedla łąki, rowy, brzegi wód, olszyny. Kwiaty są żółte, promieniste, pięciokrotne, na długich szypułkach

(Phragmites australis)
Trzcina pospolita (Phragmites australis) to gatunek wysokiej, wieloletniej trawy, związany z wodnym środowiskiem. To roślina o zasięgu kosmopolitycznym. Trzcina porasta brzegi wód płynących i stojących, podmokłe łąki, torfowiska, pola i olsy.

(Carex acuta)
Turzyca zaostrzona (Carex acuta) to gatunek byliny wodnej z rodziny turzycowatych, sadzona w wodnych ogrodach. Turzyca te wchodzi w skład szuwarów i olsów na niżu.

(Bidens tripartita)
Uczep trójlistkowy (Bidens tripartita) to gatunek rocznej rośliny z rodziny złożonych, podobny do uczepu amerykańskiego. Porasta brzegi wód. Inne nazwy to uczep trójdzielny, uczep polny, uczep dwuzębny, dwuząb, czereda, strzałki.

(Bidens cernua)
Uczep zwisły (Bidens cernua) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych, związany z wilgotnym i gliniastym lub ilastym podłożem.

(Eriophorum angustifolium)
Wełnianka wąskolistna (Eriophorum angustifolium) to gatunek rośliny z rodziny turzycowatych, dość często tworzący skupienia. Okwiat po przekwitnięciu tworzy gęsty pęk wełnistych włosków.

(Filipendula ulmaria)
Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria) to lecznicza roślina wieloletnia z rodziny różowatych, związana z wodnym lub podmokłym środowiskiem. Roślina ta była wykorzystywana do uzyskiwania kwasu salicylowego - środka podobnego do aspiryny.

(Epilobium parviflorum)
Wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum) to wieloletnia roślina lecznicza z rodziny wiesiołkowatych o dużej zmienności. Kwiaty są dość drobne, fioletowo-różowe, o czterech płatkach z wąskim słupkiem.

(Myriophyllum aquaticum)
Wywłócznik brazylijski (Myriophyllum aquaticum) to jednoroczna lub wieloletnia roślina wodna z rodziny wodnikowatych. Jest uprawiana jako roślina ozdobna.

(Zostera marina)
Zostera morska, tasiemnica morska (Zostera marina) to roślina wodna z rodziny zosterowatych. W Polsce porasta brzegi Morza Bałtyckiego.

(Baldellia ranunculoides)
Żabienica jaskrowata (Baldellia ranunculoides) to gatunek wieloletniej rośliny wodnej z rodziny żabieńcowatych. To także roślina akwarystyczna i uprawiana w stawach ogrodowych.

(Hydrocharis morsus-ranae)
Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae) to wieloletnia roślina wodna z rodziny żabiściekowatych, pływająca lub zakorzeniona w mulistym dnie, z licznymi rozłogami. Zasiedla spokojne wody. Roślina w kraju pospolita na niżu.
Liczba odnalezionych kart atlasu roślin (gatunków) według zadanych kryteriów: 49