Sagowce (Cycadales)

Sagowce (Cycadales) to rząd roślin nagonasiennych, do którego zaliczamy około 160 gatunków. Wiele gatunków to rośliny ozdobne.

Rodziny

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Sagowcowate
Sagowcowate

Cycadaceae

Występowanie i środowisko

To rośliny cieplejszych rejonów Ziemi.

Morfologia i anatomia

To rośliny o zdrewniałych pniach, na szczycie których wyrastają liście zebrane w pióropusze. Liście są pierzasto złożone, duże, o długości nawet 3 m.

Ciekawostki

Sagowce są potomkami paproci nasiennych. Sagowce pojawiły się na Ziemi w karbonie. W mezozoiku sagowce dominowały, zaczęły wymierać w kredzie.Zdjęcia - galeria

Oto ostatnio opublikowane zdjęcia gatunków z tego rzędu. Aby zobaczyć więcej, kliknij na ikonę wybranej rodziny.© medianauka.pl, 2020-10-12, RZAD-229

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.