Logo Media Nauka

Facebook

Sprzężniaki

Sprzężniaki, sprzężniowe, grzyby sprzężniakowe (Zygomycota) to typ, gromada lub klasa grzybów, w zależności od przyjętej klasyfikacji, ta zaś jest sporna i nieustalona. Do sprzężniaków zaliczamy około 1000 gatunków grzybów.

Występowanie i środowisko

To grzyby o zasięgu kosmopolitycznym.

Tryb życia i zachowanie

To głównie saprofity. Wiele gatunków to pasożyty.

Morfologia i anatomia

Grzybnia złożona jest ze strzępek, podzielonych ścianami na komórki wielojądrowe.

Rozmnażanie

Cały grzyb jest haploidalny. Dwie grzybnie lub dwa fragmenty grzybni różniące się fizjologicznie (koniugacje + i -) spotykają się ze sobą i łączą za pomocą strzępek. Na ich końcach znajdują się gametangia, których zawartość po połączeniu miesza się. wokół zawartości powstaje gruba, zwykłe czarna ściana komórkowa z wyrostkami - to zygospora o długim czasie przetrwania. Gdy trafi na odpowiednie warunki przechodzi podział redukcyjny. Gdy zygospora kiełkuje powstaje zarodnia z zarodnikami. diploidalna jest jedynie zygota, poza tym cały grzyb jest haploidalny.

Występuje też rozmnażanie wegetatywne.

Ciekawostki

Do sprzężniaków zaliczamy rożne pleśnie, włosaki (Trichomycetes). U niektórych gatunków pojawiają się ruchliwe stadia pełzakowate.

Rozłożek czerniejący (Rhizopus nigricans) to najbardziej znany przedstawiciel sprzężniaków. Grzyb ten pojawia się jako pleśń na chlebie.© medianauka.pl, 2021-01-29, ART-3981

 
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
  • Solomon, Berg, Martin, Villee - Biologia, ISBN 83-7073-090-6, MULTICO Oficyna wydawnicza 1996
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Góry i lasy
Lupy
Laboratorium w szufladzie Biologia
Biologia Zbiór zadań Matura Witkowski
repetytorium biologia
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.