Pleśniakowce

Pleśniakowce, mukorowce (Mucorales) to rodzina rząd grzybów, zaliczanych do sprzężniaków.

Atlas

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych, opisujących rodziny z wybranego rzędu. Ciemniejsze kafelki oznaczają ważniejsze, bardziej znane rodziny.

Filtry

Użyj poszczególnych filtrów, aby ustalić odpowiednią kolejność wyświetlania rodzin.

Sortuj według:
Ukryj obce rodziny
Ukryj polskie rodziny
Rhizopodaceae


Liczba gatunków: ?
Liczba gatunków w Polsce: ?


Występowanie i środowisko

Grzybnia tworzy białawą pleśń.

Tryb życia i zachowanie

To głównie saprofity i czasem pasożyty. Niektóre gatunki wykorzystuje się w przemyśle w procesie fermentacji w produkcji kwasów organicznych. Cześć odpowiada za psucie się żywności.


Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Rozmnażanie bezpłciowe odbywa się na wiele sposobów. Rozmnażanie płciowe odbywa się za pomocą zygospor, które zazwyczaj są czarne. Grzyby wymagają w rozwoju dużej wilgotności powietrza.

Pożywienie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Pleśniakowce są dosłownie wszędzie! Zwilż delikatnie zwykłą wodą kawałek chleba, dotknij nim zakurzonego miejsca, przykryj szklanką i po kilku dniach zobacz niezwykłe efekty metamorfozy.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:


© medianauka.pl, 2021-03-14, RZAD-318
©® Media Nauka 2008-2023 r.