Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny dla osób z tatuażem?

W prasie można czasem przeczytać, że niektóre osoby mogą ulec poparzeniu, szczególnie te z tatuażem. Czy to prawda i na czym polega niebezpieczeństwo?

szklarnia
© nagaets - stock.adobe.com

Rezonans magnetyczny (MRI, NMR, RM. MR) wykorzystuje zjawisko magnetycznego rezonansu jądrowego do obrazowania wnętrza ciał. W uproszczeniu bada się reakcję umieszczonych w silnym polu magnetycznym protonów w jądrach wodoru w badanym obiekcie na działanie fal radiowych. Pod działaniem pola magnetycznego protony dostosowują się do kierunku tego pola (polaryzują się ich momenty magnetyczne). Odpowiednia fala elektromagnetyczna burzy to uporządkowanie na chwilę, po czym protony szybko ustawiają się odpowiednio do kierunku pola magnetycznego. Dla pewnych częstotliwości fal pojawia się oddziaływanie między polem magnetycznym próbki a wirującym polem elektromagnetycznym (falami radiowymi). Oddziaływanie to rejestrują czujniki i mierzy system, a komputer go przetwarza.

Ponieważ w życiu codziennym cały czas jesteśmy narażeni na pola magnetyczne i fale radiowe, technika ta wydaje się bezpieczna. I taka jest, szczególnie jeżeli odbywa się bez kontrastu.

Nie zawsze tak jednak jest. Ponieważ mamy podczas badania do czynienia z silnym polem magnetycznym i falami radiowymi (zmiennym polem elektromagnetycznym), to jeżeli pojawi się w tym polu przewód tworzący układ zamknięty, może się wyindukować silny prąd, mogący poparzyć skórę. Długie przewody mogą zadziałać jak antena i powodować wyładowania, które również mogą poparzyć skórę.

A co z tatuażami? Pigmenty do ozdabiania skóry tatuażem mogą zawierać tlenek żelaza, który jest ferromagnetykiem. Taki ferromagnetyk w polu magnetycznym oddziałuje jak igła kompasu, czyli ustawia się w kierunku linii pola. Można wówczas odczuć mrowienie na skórze lub uczucia rozciągania. Gorzej, jak pigmenty w skórze układają się we wzór, z którego powstaje obwód elektryczny (kółka, pętle itp). W takim obwodzie może wyindukować się prąd elektryczny, który może poparzyć skórę.

Co ciekawe bardzo narażeni na uszkodzenia ciała są osoby, które obrabiały wcześniej metal. Opiłki żelaza znajdujące się w gałce ocznej mogą ją poważnie uszkodzić, gdy tylko znajdą się w polu elektromagnetycznym.

Mitem jest jakoby plomby amalgamatowe wypadały podczas badania.

Warto też wiedzieć, że wszelkie metalowe części ubioru, a także metalowe implanty i inne ciała obce zniekształcają istotnie obrazowanie. Osoby posiadające implanty metalowe, rozrusznik serca, implanty ślimakowe, neurostymulatory, zastawki serca, odłamki metalu mają uzasadnione przeciwwskazania do wykonywania rezonansu magnetycznego. Warto dodać, że współczesne implanty są bezpieczne dla MRI.

Reasumując: tatuaż może być przyczyną problemów podczas badania MRI.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Na obce gatunki należy uważać. Niewiele trzeba, aby sprowadzony do parku, ogrodu, stawu obcy gatunek wydostał się z hodowli i skolonizował ogromne obszary.

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Elektromagnetyzm

Elektromagnetyzm

Elektromagnetyzm to nauka o zjawiskach magnetycznych i elektrycznych zachodzących w przyrodzie.


© medianauka.pl, 2020-04-05, ART-3744Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.