Zielenice

Zielenice (Chlorophyta) to typ organizmów jednokomórkowych lub wielokomórkowych, zaliczanych do protistów. Zaliczamy do nich około 10 000 gatunków. Systematyka tej grupy glonów jest dyskusyjna. Wyróżnia się zielenice właściwe oraz ramienicowe (Charophyta).

Atlas

Sałata morskaSałata morska

Ulva lactuca

Sałata morska, watka sałatowa, ulwa sałatowa (Ulva lactuca) to gatunek zielenicy o zasięgu kosmopolitycznym. To jadalny glon, wodorost. Plecha jest zielona, delikatna.

skrętnicaSkrętnica

Spirogyra

Skrętnica (Spirogyra) to rodzaj glonów zaliczanych do zielenic, o charakterystycznym nitkowatym kształcie z poskręcanym śrubowato, taśmowym chloroplaście.

VolvoxToczek

Volvox

Toczek (Volvox) to rodzaj jednokomórkowej zielenicy, która tworzy charakterystyczne, kuliste kolonie. Mają zielony kolor i mogą być dostrzeżone gołym okiem.

Chlamydomonas nivalisZawłotnia śnieżna

Chlamydomonas nivalis

Zawłotnia śnieżna (Chlamydomonas nivalis) to gatunek zielenicy o budowie jednokomórkowej, wyposażonym w dwie wici.

CodiumCodium

Codium spp.

To rodzaj zielenicy o syfonalnej budowie ciała. Plecha tego organizmu to w rzeczywistości jedna, duża komórka z wieloma jądrami.


Wygląd

To jednokomórkowe lub wielokomórkowe glony, najczęściej zielone. Ta grupa organizmów charakteryzuje ogromna różnorodność budowy. Mamy tu organizmy jednokomórkowe, czasem kolonijne i wielokomórkowe, tworzące wyspecjalizowane struktury, chociaż nie są to tkanki. Jednokomórkowe formy są ruchliwe dzięki wiciom. Plecha najczęściej jest nitkowata, czasem przypomina liście lub rurki.

Występowanie i środowisko

To glony o zasięgu kosmopolitycznym. Występują w środowisku wodny, zarówno morskim jak i w wodach słodkich. Są tez gatunki lądowe. Zawsze jednak zielenice wymagają wilgotnego środowiska.

Morfologia i anatomia

Zielenice mają chlorofil i niewielkie ilości innych barwników (czerwone, żółte i brunatne). Materiał zapasowy to skrobia. Ściana komórkowa zielenic zawiera celulozę i pektyny. W budowie komórkowej nie występuje siateczka śródplazmatyczna.

Znaczenie

Zielenice mają pewne znaczenie dla człowieka i środowiska. Oto wybrane zagadnienia:

Rozmnażanie

Rozmnażanie różnorodne u różnych gatunków, często skomplikowane, z przemianą pokoleń, z fazami płciowymi i bezpłciowymi.

Ciekawostki

Część zielenic to symbionty. Wraz z grzybami tworzą porosty! To specyficzna grupa organizmów o dwoistej naturze.

Istnieją zielenice, które żyją w śniegu!

Pytania

Pytania

Czy zielenice to rośliny?

Obecnie zielenice zaliczamy do protistów, jednakże systematycy nie są zgodni i pojawiają się propozycje, aby królestwo roślin rozszerzyć o ten typ organizmów. Zakłada się, że zielenice i rośliny mają wspólnego przodka.

Czy zielenice zalicza się do glonów?

Tak, zielenice to glony (algi).

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
  • Campbell, Reece, Urry, cain, wasserman. Minorsky, Jackson - Biologia, ISBN 978-83-7510-392-2, REBIS 2013
  • Solomon, Berg, Martin, Villee - Biologia, ISBN 83-7073-090-6, MULTICO Oficyna wydawnicza 1996

© medianauka.pl, 2021-01-14, A-3967Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.