zioła

Zioła

W tym miejscu zgromadziliśmy różne gatunki roślin, które są wykorzystywane w zielarstwie. Są tu opisane rośliny, które zawierają w swoim składzie substancje mające wpływ na metabolizm człowieka. Są tu umieszczone gatunki lecznicze, przyprawowe, a także rośliny trujące.

Atlas ziół

Rozpoznawanie gatunków odbywa się za pomocą specjalnych filtrów, dostępnych w panelu bocznym. Możesz tam określić kilka istotnych parametrów wyszukiwania.

Filtry
Przejdź do filtrów
.



Ostropest plamisty
Silybum marianum
EuropaPL

Stewia
Stevia rebaudiana
Ameryka Pd
ikonaCebula
Allium cepa
EuropaAfrykaAzjaAustraliaAmeryka PnAmeryka PdPL

Cynamonowiec cejloński
Cinnamomum verum
status IUCNAzja

Biedrzeniec anyż, anyż
Pimpinella anisum
Europa

Wąkrotka azjatycka
Centella asiatica
status IUCNAzjaAustralia

Kalina koralowa
Viburnum opulus
EuropaAzjaAmeryka PnPL

Mięta pieprzowa
Mentha ×piperita
EuropaAfrykaAzjaAustraliaAmeryka PnAmeryka Pd

Mak lekarski
Papaver somniferum
EuropaAfrykaAzjaAustraliaAmeryka PnAmeryka Pd

Kozłek lekarski
Valeriana officinalis
EuropaAzjaPL
ikonaBez czarny
Sambucus nigra
EuropaAfrykaAzjaAmeryka PnPL
ikonaŻywokost lekarski
Symphytum officinale
EuropaAzjaPL

Informacje

Zastosuj dodatkowe kryteria wyszukiwania, aby zawęzić wyniki.

Liczba wyników: 219

Filtry
Przejdź do filtrów
.


Strony:   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13


Wstęp

Bardzo długo zielarstwo było podstawą medycyny ludowej. Dziś syntetyczne środki skutecznie wyparły naturalne sposoby radzenia sobie z chorobami. Niestety dziś lekarze nie kształcą się w zakresie stosowania roślin leczniczych i rzadko lekarz zaleca stosowanie ziół. Można się wręcz pokusić o twierdzenie, że współczesna medycyna jest mocno uprzedzona do ziołolecznictwa. Jest zdania, że syntetyki są zwyczajnie bezpieczniejsze i bardziej przewidywalne. Po części to prawda.

Z drugiej strony któż z nas nie stosował mięty, melisy, żurawiny, dziurawca, szałwii, borówki, hibiskusa, rumianku, kopru włoskiego, imbiru, czosnku, aloesu, babki, pietruszki, lipy, malin, czy żeń-szenia. A to zaledwie preludium do apteki natury.

Trzeba pamiętać, że preparaty ziołowe to też biznes. Wiele informacji o ziołach, preparatach, które można znaleźć w ulotkach firm, Internecie może być nieścisłych i nie stoją często za nimi poważne badania naukowe.

W stosowaniu ziół trzeba zachować zwyczajnie umiar i ostrożność. To bądź co bądź lekarstwa, które mają często istotny wpływ na nasz organizm. Wiele z ziół ma bardzo silne działanie, wiele to rośliny trujące. Trzeba zwyczajnie zachować ostrożność, nie przekraczać zalecanych dawek, nie łączyć samodzielnie wielu ziół jednocześnie, nie tworzyć samodzielnie mieszanek. Nie można też łączyć ziół z syntetykami. Takie praktyki mogą być bardzo niebezpieczne i mogą powodować niepożądane działania uboczne . Zachowaj ostrożność, gdy karmisz piersią dziecko lub jesteś w ciąży. Nie podawaj ziół dzieciom. Jeżeli kupujesz zioła w sklepie, zawsze uważnie czytaj ulotki. Należy dodać, że każdy organizm reaguje rożnie na przyjmowane specyfiki i to również należy mieć na uwadze, planując bezpieczne korzystanie z ziół.

Najlepiej porozmawiaj z lekarzem o zamiarze korzystania z roślin leczniczych.

Inny poważny problem to rozpoznawalność ziół. Aby samemu zbierać zioła, trzeba mieć pewność, że potrafi się odróżnić na przykład kurdybanka od jasnoty różowej. Nie mając odpowiedniej wiedzy odradzam samodzielnie zbieranie ziół w naturze. Zachęcam jednak do sadzenia i siania ich we własnym ogródku. Taka domowa apteka dostarczy nam wiele radości i pożytku.

Ważne jest też, w jakim miejscu zioła są zbierane. Jeżeli na przykład blisko autostrady, to ich wartość może się okazać wątpliwa, żeby nie powiedzieć szkodliwa. Co więcej, jakość roślin zależy od gleby, na której rosną, od pogody, wilgotności i wielu innych czynników.

Zawsze zachowuj umiar i ostrożność. Jeżeli jesteś chory, korzystaj z pomocy lekarza. Nie lecz się sam. Edukuj się i bez pośpiechu korzystaj z tego co podarowała nam Matka Natura.

Sposoby zastosowania

Zioła można spożywać pod wieloma postaciami. Oto wybrane z nich:

  • Esencja - ekstrakt z rośliny na przykład w postaci olejku, często dodawany do alkoholu.
  • Kataplazm - zwykle gorący, często wilgotny okład z części roślin.
  • Maść - części roślin w rożnej postaci zmieszane tłustą substancją.
  • Nalewka - esencja roślin rozpuszczona w alkoholu i wodzie.
  • Napar - postać herbaty, przygotowywana poprzez zalanie gorącą wodą części roślin i trzymaniem ich pod przykryciem przez określona część czasu.
  • Odwar - ta postać polega na dłuższym gotowaniu roślin lub ich części.
  • Proszek - to roztarte, pokruszone, zwykle w moździerzu, suche części roślin.
  • Produkt spożywczy - roślina lecznicza może być spożywana bezpośrednio
  • Syrop - to gęsty i zwykle słodki specyfik, przygotowany poprzez połączenie części roślin z cukrem i wodą lub miodem i wodą.
  • Tabletki - postać skoncentrowana w postaci kapsułek, pigułek, dostępna w aptekach lub sklepach zielarskich.

Jak działa klucz?

Nasza aplikacja wyświetla tylko te karty dla zadanych warunków, dla których warunki te zostały określone w bazie danych. Dla przykładu:

  • Jeżeli zadamy warunki wyszukiwania związane z kolorem i miejscem występowania, to dany okaz zostanie wyświetlony wtedy, gdy w obu przypadkach nastąpi jednoczesne dopasowanie do tych dwóch cech.
  • Wyświetlenie danej karty przy zadanych warunkach oznacza, że cechy te z pewnością występują lub mogą występować - to jest istota wyszukiwania w naszym kluczu.
  • Nie zostaną wyświetlone w wynikach takie karty którym nie przypisano danych cech, a w rzeczywistości cechy te mogą występować. Nie wyświetlenie danej pozycji dla zadanych warunków nie oznacza więc, że warunki te nie są spełnione. Nie stosujemy tu zatem metody wykluczania, tylko określania przypisanych poszczególnym cech.

Pamiętaj wyniki tu prezentowane są przybliżone i mają jedynie pomóc w identyfikacji.

Wszystkie warunki wyszukiwania są łączone operatorem logicznym "i" (AND).

Niektóre warunki wyszukiwania są zagnieżdżone (widoczne dopiero po wybraniu warunku wyższego poziomu).


Wszystkie atlasy

atlas zwierząt
atlas roslin
atlas grzybów

© medianauka.pl


Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.