Anolis olbrzymi

Anolis olbrzymi (kubański), anolis rycerzyk (Anolis baracoae, syn. Anolis equestris) to piękna jaszczurka o smukłym ciele. Zmienia ubarwienie skóry. Gdy jest wystraszona przyjmuje barwę brązową. Gdy jest spokojna skóra ma kolor zielony.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Żyje w środowisku naturalnym wyłącznie na Kubie. Został zawleczony na Florydę. Spotyka się go na pniach i w koronach drzew na sawannach i w parkach.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi nadrzewny tryb życia. Potrafi wspinać się po bardzo gładkich powierzchniach.

Pożywienie

Zjada owady, ślimaki, żaby, drobne ssaki, ptaki i inne gady. Jest kanibalem. Potrafi zjeść przedstawiciela swojego gatunku o niewiele mniejszych rozmiarach.

Rozmnażanie

Samica składa po jednym jaju co 2 tygodnie. Rodzice często zjadają własne potomstwo. Dojrzałość płciową anolis kubański osiąga po 1-2 latach.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

  • Anolis equestris

terrarium

Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Rodzaj terrarium i wyposażenieTerrarium o rozmiarach 6 × 6 × 8 długości głowy i tułowia, wysokość - minimum 1 m, wyposażone w grube gałęzie i mocne rośliny do wspinania się. Wskazane naświetlanie promieniami ultrafioletowymi.
Inne warunki chowu Trzymamy pojedynczo lub parę.
TemperaturaTemperatura powietrza w dzień: 25-30°C,
Temperatura na wyspie ciepła: do 40°C,
Temperatura w nocy: pokojowa.
WilgotnośćW dzień 60%, w nocy 90%. Kilka razy dziennie spryskujemy terrarium wodą.
PokarmAnolisy zlizują krople wody z liści, jednak należy zainstalować w terrarium ciek wodny, poidełko lub poić za pomocą pipety. Zjada owady, ślimaki, żaby, drobne ssaki, ptaki i inne gady. Od października do marca dorosłe anolisy potrafią głodować.
RozmnażanieW okresie głodówki obniżona temperatura do 15-18°C stymuluje kojarzenie par. Samica co 2 tygodnie składa 1 jajo. Rozwój zarodkowy w temperaturze 25-30°C trwa 50-70 dni. Rodzice zjadają często własne potomstwo.
Ograniczenia prawneZwierzę nie jest wymienione w dodatku A i B do rozporządzenia UE 338/97 oraz 750/2013 z dnia 29 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki gadów

ikona
Anolis allisoni
ikona
Anolis oculatus
ikona
Anolis sagrei
ikona
Anolis hendersoni
ikona
Anolis guamuhaya
ikonaAnolis zielony
Anolis carolinensis
Dactyloidae
Dactyloidae

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.


© medianauka.pl, 2012-05-25, GAT-146
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.