logo

Karp

Czy ryba to mięso?

Tak. Spożywanie ryby oznacza spożywanie de facto mięsa.

Mięso ryb i ssaków, czy ptaków ma podobny skład chemiczny i pozyskiwany jest z zabitych istot, sklasyfikowanych w jednym królestwie w rozumieniu taksonomii.

Dlaczego więc wielu ludzi uważa, że ryba to nie mięso? Przyczyną jest tradycja postu w naszej religii, podczas którego nie można spożywać mięsa (na przykład w piątki lub wybrane święta), a dopuszcza się spożywanie ryb.

Kiedyś mięso było towarem luksusowym, zaś chleb i ryby były zjadane na porządku dziennym przez biednych ludzi. W poście przecież chodzi o unikanie potraw, których jedzenie sprawia nam przyjemność i wymaga poniesienia wyższych kosztów. Post nakazuje jedzenie skromne. Dziś często ryba bywa towarem bardziej luksusowym niż wiele gatunków mięs wieprzowego, wołowego czy innych zwierząt. Stąd tradycja postu od pokarmów mięsnych, która nie dotyczy ryb, prowadząca wprost do mylnego przekonania, że ryba to nie mięso.

Pytania

Czy ryba to zwierzę?

Tak, ryba należy do królestwa zwierząt.
© medianauka.pl, 2020-04-20, ART-3746

 
Polecamy w naszym sklepie

Zoologia Szkarłupnie-płazy
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Ilustrowana encyklopedia ryb Polski - Atlas
Ekologiczna torba bawełniana - Ryby
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.