Czy ryby giną od uderzenia pioruna?

Piorun i woda to dla człowieka pewna śmierć? Czy ryby również są narażone na śmierć podczas burzy? Dlaczego nie widuje się martwych ryb po burzy?

Śpiewanie pod prysznicem
© hajdar - stock.adobe.com

Ryby zwykle unikają śmierci podczas burzy. Aby wyjaśnić dlaczego, trzeba zrozumieć co dzieje się podczas burzy.

Zanim piorun uderzy w wodę, na jej powierzchni oraz w chmurach gromadzą się ogromne ilości ładunków elektrycznych. Ładunki elektryczne, występujące w jonach soli rozpuszczonych w wodzie, przemieszczają się ku powierzchni wody. Uderzenie pioruna w wodę powoduje zatem zjawiska elektryczne głównie przy powierzchni wody (ładunek neutralizuje się).

Ma tu też znaczenie tak zwane efekt naskórkowy, który pojawia się w przypadkach przepływu prądu zmiennego przez przewodnik. Uderzenie pioruna jest nagłym przepływem prądu, a więc ma tu miejsce naskórkowość, która charakteryzuje się największą gęstością prądu przy powierzchni przewodnika. Prąd przepływa więc po powierzchni wody, a nie w jej głąb.

Ryby instynktownie podczas burzy uciekają w kierunku dna, aby uniknąć negatywnych skutków uderzenia pioruna. Przy dnie zupełnie nic im nie grozi, przynajmniej ze strony wyładowań elektrycznych podczas burzy.




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Piranie — mit czy rzeczywistość?
Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Elektromagnetyzm


Elektromagnetyzm to nauka o zjawiskach magnetycznych i elektrycznych zachodzących w przyrodzie.

Ryby


Ryby to zbiorcza nazwa przedstawicieli kilku gromad wodnych kręgowców. Są to śluzice, minogi, ryby chrzęstnoszkieletowe i ryby kostnoszkieletowe. Opisano tu wiele gatunków w wirtualnym atlasie, ze szczególnym naciskiem na gatunki żyjące w Polsce. Ryby to najstarsza i największa grupa kręgowców.

Ciekawostki o rybach


Zbiór ciekawych informacji o rybach. Ryby najmniejsze i największe, ryby o ciekawych zachowaniach i zwyczajach godowych, informacje o środowisku i budowie tych zwierząt. Same ciekawe fakty ze świata ryb.


© medianauka.pl, 2019-12-15, A-3723



©® Media Nauka 2008-2023 r.