Czy ryby widzą dobrze w wodzie?

Podczas nurkowania w wodzie z otwartymi oczami obraz wydaje się być mocno zamazany, niewyraźny. Czy ryby też widzą źle w wodzie?

Gdy zanurzymy głowę w wodzie i otworzymy oczy obraz staje się bardzo niewyraźny. Dlaczego tak się dzieje? Otóż oko ludzkie jest przystosowane do skupiania na siatkówce promieni świetlnych biegnących z powietrza do ośrodka ciała szklistego w oku. Załamanie promieni światła na granicy ośrodków jest określone przez prawo załamania światła.

Gdy zanurzymy głowę pod wodą, nagle zmienia się współczynnik załamania światła, gdyż zmieniliśmy ośrodek biegu promieni z powietrzna na wodę. Wtedy promienie światła nie ogniskują się na siatkówce, ale poza jej płaszczyzną. Założenie maski lub okularków pływackich umożliwia ostre widzenie (światło wpada do oka znów ze środowiska powietrznego).

W artykule Prawo odbicia i załamania światła możesz poeksperymentować z różnymi ośrodkami i załamaniem promieni światła na ich granicy.

Warto też dodać, że promienie światła przechodzące przez szybkę maski uginają się, tworząc obraz przedmiotów:

  • powiększony o około 1/3 - z tego powodu wszystkie przedmioty wydają się większe, niż są w rzeczywistości.
  • przybliżony o około 1/4 - jeżeli spróbujemy po coś sięgnąć, okaże się, że ręce mamy nieco za krótkie.

Czy zatem ryby widzą dobrze w wodzie?

Tak, ryby widzą ostry obraz, gdyż w toku ewolucji ich oczy przystosowały się do warunków, w jakich przyszło im żyć. Gdy jednak rybę wyjąć z wody, to będzie widzieć tak samo źle w powietrzu, jak człowiek w wodzie. Z takich samych przyczyn, jakie opisano na początku tego artykułu.

Są jednak wyjątki. Pewna ryba o łacińskiej nazwie Anableps anableps wykształciła niezwykłą budowę oczu, która umożliwia jej ostre widzenie zarówno pod wodą jak i w powietrzu. Jej polska nazwa to czworook.


© feathercollector  - stock.adobe.com

 

Ryba ta żyje w Ameryce Południowej w zbiornikach wody słodkiej. Jej oczy są jak teleskopy, a rogówka i tęczówka jest podzielona specjalną przegrodą, co sprawia, że oko pozornie tworzy dwa oka, z których jedno jest przystosowane do widzenia w powietrzu, a drugie pod wodą. Ryba, pływając tuż przy lustrze wody, ma stałe baczenie na to, co dzieje się zarówno nad, jak i pod wodą.

Ryba ta poluje na owady. Może je dzięki unikalnej budowie oczu upolować bez żadnego problemu i z dużą skutecznością, a jednocześnie ryba ma baczenie na to, czy pod wodą nie czyha na nią jakieś niebezpieczeństwo.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Skąd się biorą bąbelki w napojach?

Skąd się biorą bąbelki w napojach?

Po otwarciu szampana, piwa lub innego napoju gazowanego pojawiają się bąbelki. Skąd się biorą te pęcherzyki?

Czy żyrafy mdleją?

Czy żyrafy mdleją?

Głowa żyrafy znajduje się bardzo wysoko i daleko od serca. Gdy żyrafa musi się napić, opuszcza głowę w dół i naraża się na omdlenie.

Sejmuria — przodek gadów

Sejmuria — przodek gadów

Sejmuria (Seymouria) to rodzaj płazów uważany za przodka współcześnie żyjących gadów. Sejmuria w swojej budowie ma cechy płazów i gadów.

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Prawo odbicia i załamania światła

Prawo odbicia i załamania światła

Poniższa symulacja umożliwia prześledzić jak zachowuje się promień światła na granicy dwóch ośrodków optycznych. Jest to ilustracja prawa odbicia i załamania światła.


© medianauka.pl, 2022-05-01, A-4443Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.