Czy ryby widzą dobrze w wodzie?

Podczas nurkowania w wodzie z otwartymi oczami obraz wydaje się być mocno zamazany, niewyraźny. Czy ryby też widzą źle w wodzie?

Gdy zanurzymy głowę w wodzie i otworzymy oczy obraz staje się bardzo niewyraźny. Dlaczego tak się dzieje? Otóż oko ludzkie jest przystosowane do skupiania na siatkówce promieni świetlnych biegnących z powietrza do ośrodka ciała szklistego w oku. Załamanie promieni światła na granicy ośrodków jest określone przez prawo załamania światła.

Gdy zanurzymy głowę pod wodą, nagle zmienia się współczynnik załamania światła, gdyż zmieniliśmy ośrodek biegu promieni z powietrzna na wodę. Wtedy promienie światła nie ogniskują się na siatkówce, ale poza jej płaszczyzną. Założenie maski lub okularków pływackich umożliwia ostre widzenie (światło wpada do oka znów ze środowiska powietrznego).

W artykule Prawo odbicia i załamania światła możesz poeksperymentować z różnymi ośrodkami i załamaniem promieni światła na ich granicy.

Warto też dodać, że promienie światła przechodzące przez szybkę maski uginają się, tworząc obraz przedmiotów:

Czy zatem ryby widzą dobrze w wodzie?

Tak, ryby widzą ostry obraz, gdyż w toku ewolucji ich oczy przystosowały się do warunków, w jakich przyszło im żyć. Gdy jednak rybę wyjąć z wody, to będzie widzieć tak samo źle w powietrzu, jak człowiek w wodzie. Z takich samych przyczyn, jakie opisano na początku tego artykułu.

Są jednak wyjątki. Pewna ryba o łacińskiej nazwie Anableps anableps wykształciła niezwykłą budowę oczu, która umożliwia jej ostre widzenie zarówno pod wodą jak i w powietrzu. Jej polska nazwa to czworook.


© feathercollector  - stock.adobe.com

 

Ryba ta żyje w Ameryce Południowej w zbiornikach wody słodkiej. Jej oczy są jak teleskopy, a rogówka i tęczówka jest podzielona specjalną przegrodą, co sprawia, że oko pozornie tworzy dwa oka, z których jedno jest przystosowane do widzenia w powietrzu, a drugie pod wodą. Ryba, pływając tuż przy lustrze wody, ma stałe baczenie na to, co dzieje się zarówno nad, jak i pod wodą.

Ryba ta poluje na owady. Może je dzięki unikalnej budowie oczu upolować bez żadnego problemu i z dużą skutecznością, a jednocześnie ryba ma baczenie na to, czy pod wodą nie czyha na nią jakieś niebezpieczeństwo.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Piranie — mit czy rzeczywistość?
Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Prawo odbicia i załamania światła


Poniższa symulacja umożliwia prześledzić jak zachowuje się promień światła na granicy dwóch ośrodków optycznych. Jest to ilustracja prawa odbicia i załamania światła.


© medianauka.pl, 2022-05-01, A-4443©® Media Nauka 2008-2023 r.