Czystkowate

Czystkowate, posłonkowate (Cistaceae) to rodzina roślin z rzędu ślazowców. Zaliczamy do niej około 200 gatunków, z czego około 5 gatunków występuje w Polsce.

Wygląd

To krzewy, krzewinki lub rośliny zielne.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Posłonek rozesłany, posłonek kutnerowatyPosłonek rozesłany, posłonek kutnerowaty PL

Helianthemum nummularium

Posłonek kutnerowaty, posłonek pospolity, wdówki (Helianthemum nummularium) to gatunek rośliny z rodziny czystkowatych. To krzewinka o zimozielonych liściach. Gałązki podnoszą się wygięte w łuk.


Cistus ×incanusCistus ×incanus

Cistus ×incanus

Cistus incanus to mieszaniec z rodziny czystkowatych, krzew o pięknych kwiatach. Kwiaty duże, różowe, nieco jaśniejsze u nasady.





Występowanie i środowisko

Większość gatunków występuje w obszarze śródziemnomorskim i w Ameryce Północnej.

Morfologia i anatomia

Ulistnienie najczęściej naprzeciwległe. Kwiaty dużych rozmiarów, promieniste, pięciopłatkowe. Owoce to wielonasienne torebki.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Posłonek rozesłany, posłonek kutnerowaty: Kwitnie posłonek kutnerowaty.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia





© medianauka.pl, 2020-02-01, RODZ-1309



Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.