Logo Media Nauka

FacebookCzystkowate

Czystkowate, posłonkowate (Cistaceae) to rodzina roślin z rzędu ślazowców. Zaliczamy do niej około 200 gatunków, z czego około 5 gatunków występuje w Polsce.

Wygląd

To krzewy, krzewinki lub rośliny zielne.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Cistus ×incanusCistus ×incanus

Cistus ×incanus

Cistus incanus to mieszaniec z rodziny czystkowatych, krzew o pięknych kwiatach. Kwiaty duże, różowe, nieco jaśniejsze u nasady.


Posłonek rozesłany, posłonek kutnerowaty, posłonek pospolityPosłonek rozesłany, posłonek kutnerowaty, posłonek pospolity PL

Helianthemum nummularium

Posłonek kutnerowaty, posłonek pospolity, wdówki (Helianthemum nummularium) to gatunek rośliny z rodziny czystkowatych. To krzewinka o zimozielonych liściach. Gałązki podnoszą się wygięte w łuk.

Występowanie i środowisko

Większość gatunków występuje w obszarze śródziemnomorskim i w Ameryce Północnej.

Morfologia i anatomia

Ulistnienie najczęściej naprzeciwległe. Kwiaty dużych rozmiarów, promieniste, pięciopłatkowe. Owoce to wielonasienne torebki.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Posłonek rozesłany, posłonek kutnerowaty, posłonek pospolity: Kwitnie posłonek kutnerowaty.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2020-02-01, RODZ-1309 
Polecamy w naszym sklepie

Rośliny wodne i bagienne - Flora Polski
Drzewa - Akademia mądrego dziecka
Rośliny kserotermiczne - Flora Polski
Rośliny synantropijne - Flora Polski
Rośliny górskie - Flora Polski
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.