Fiołkowate

Fiołkowate (Violaceae) to rośliny z rzędu malpigiowców. Niektóre źródła wyodrębniają oddzielny rząd fiołkowców (Violales), do którego zaliczają tę rodzinę.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Fiołek białyFiołek biały PL

Viola alba

Fiołek biały (Viola alba) to roślina z rodziny fiołkowatych, rzadko opisywana w literaturze. Dziko fiołki białe rosną w Karpatach lub są w naszym kraju wymarłe.


Fiołek kosmatyFiołek kosmaty PL

Viola hirta

Fiołek kosmaty (Viola hirta) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny fiołkowatych o bezwonnych kwiatach. Kwiaty są fioletowe, rzadziej białe lub różowe, lekko wycięte, o czerwonofioletowej ostrodze.


Fiołek leśnyFiołek leśny PL

Viola reichenbachiana

Fiołek leśny (Viola reichenbachiana) to gatunek byliny rozłogowej z rodziny fiołkowatych podobny do fiołka Rivina. To gatunek wskaźnikowy starych lasów liściastych. Kwiaty i liście są jadalne.


Fiołek ogrodowy, bratek ogrodowy, bratekFiołek ogrodowy, bratek ogrodowy, bratek PL

Viola ×wittrockiana

Fiołek ogrodowy, bratek ogrodowy, bratek to roślina dwuletnia ozdobna. Jest mieszańcem innych gatunków. Kwiaty są duże, jednobarwne i dwubarwne. Są tu także kwiaty o bardzo ciemnych odcieniach. W koronie pięć dużych płatków.


Fiołek pagórkowyFiołek pagórkowy PL

Viola collina

Fiołek pagórkowy (Viola collina) to wieloletnia roślina z rodziny fiołkowatych. Kwiaty są wonne, fioletowe, liliowe, białe w gardzieli, ostroga biaława. Dwa płatki skierowane w górę.


Fiołek polnyFiołek polny PL

Viola arvensis

Fiołek polny, bratek polny (Viola arvensis Murray) to pospolity chwast rolny. Kwiaty są małe (10-15 mm). Korona jest tak samo długa jak kielich lub trochę krótsza. Płatki są biało-żółte, pomarańczowe w gardzieli.


Fiołek przedziwnyFiołek przedziwny PL

Viola mirabilis

Fiołek przedziwny (Viola mirabilis) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny fiołkowatych, gatunek wskaźnikowy starych lasów. W w Polsce występuje na rozproszonych stanowiskach.


Fiołek psiFiołek psi PL

Viola canina

Fiołek psi (Viola canina) to wieloletnia roślina z rodziny fiołkowatych. Rośnie w lasach, zaroślach na murawach i łąkach.


Fiołek RivinaFiołek Rivina PL

Viola riviniana

Fiołek Rivina (Viola riviniana) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny fiołkowatych, podobny do fiołka leśnego. To gatunek wskaźnikowy starych lasów.


Fiołek trójbarwnyFiołek trójbarwny PL

Viola tricolor

Fiołek trójbarwny, bratek trójbarwny (Viola tricolor) to gatunek rośliny jednorocznej lub dwuletniej z rodziny fiołkowatych. To przodek fiołka ogrodowego. Fiołek ten jest wskaźnikiem gleby kwaśnej. To jednocześnie pospolity ogrodowy chwast.


Fiołek wonnyFiołek wonny PL - obcy

Viola odorata

Fiołek wonny (Viola odorata) to roślina wieloletnia z rodziny fiołkowatych, uprawiana jako roślina ozdobna, dziczejąca i jadalna (kwiaty i liście). Nierzadko tworzy łany. Ma własności lecznicze.


Fiołek bławatkowyFiołek bławatkowy PL - ogród

Viola suavis

Fiołek bławatkowy (Viola suavis) to gatunek rośliny z rodziny fiołkowatych. Fiołek ten spotykany jest u nas głównie w uprawach ogrodowych.

Inne gatunki

  • fiołek wyniosły (Viola elatior)
  • fiołek torfowy (Viola epipsila)
  • fiołek Kitaibela (Viola kitaibeliana)
  • fiołek błotny (Viola palustris)
  • fiołek mokradłowy (Viola persicifolia)
  • fiołek drobny (Viola pumila)
  • fiołek skalny (Viola rupestris)
  • fiołek bagienny (Viola uliginosa)

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Fiołek biały: Kwitnie fiołek biały.
         Fiołek bławatkowy: Kwitnie fiołek bławatkowy.
         Fiołek kosmaty: Kwitnie fiołek kosmaty.
         Fiołek leśny: Kwitnie fiołek leśny.
         Fiołek ogrodowy, bratek ogrodowy, bratek: Kwitnie bratek ogrodowy.
         Fiołek pagórkowy: Kwitnie fiołek pagórkowy.
    Fiołek polny: Kwitnie fiołek polny.
         Fiołek przedziwny: Kwitnie fiołek przedziwny.
         Fiołek psi: Kwitnie fiołek psi.
        Fiołek Rivina: Kwitnie fiołek Rivina.
      Fiołek trójbarwny: Kwitnie fiołek trójbarwny.
        Fiołek wonny: Kwitnie fiołek wonny.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2017-05-20, RODZ-1219Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.