Herbatowate, kameliowate

Herbatowate, kameliowate (Theaceae) to rodzina roślin z rzędu wrzosowców lub komeliowców (w zależności od źródła), do której zaliczamy około 560 gatunków. Do rodziny należy herbata (Camelia sinensis) - z którego liści przyrządza się najbardziej popularny napój świata. Kamelie uprawia się jako rośliny ozdobne.

Wygląd

To rośliny wiecznie zielone o zdrewniałej łodydze, najczęściej krzewy i drzewa.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Kamelia japońskaKamelia japońska

Camellia japonica

Kamelia japońska (Camellia japonica) to gatunek rośliny, krzewu z rodziny herbatowatych. To u nas ozdobna roślina doniczkowa.

Inne gatunki

  • herbata chińska (Camelia sinensis)

Występowanie i środowisko

Rośliny te są spotykane na całym świecie w rejonach tropikalnych , subtropikalnych, rzadziej o klimacie umiarkowanym.

Morfologia i anatomia

Ulistnienie skrętoległe. Kwiaty okazałe, aromatyczne. Owocem jest torebka lub pestkowiec.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Kamelia japońska: Kwitnie kamelia japońska.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003


© medianauka.pl, 2020-10-23, RODZ-1554Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.