Kilowatogodzina

Kilowatogodzina (kWh) jest to jednostka pracy, energii i ciepła, stosowana w rozliczaniu zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych.

1 kWh oznacza ilość energii, jaką zużywa urządzenie o mocy 1000 W w ciągu jednej godziny.

Znając pobór mocy urządzenia i cenę 1 kWh możemy określić, ile wydamy na prąd w danym czasie.

Kilowatogodzina jest wielokrotną jednostką energii - dżula, gdyż: 1 kWh = 1·1000 W·60·60 s = 3 600 000 Ws = 3 600 000 J.

Ze wzoru na moc prądu P=W/t mamy bezpośrednio W=P·t. Mając więc możliwość obliczenia jaką energię zużyje odbiornik o mocy P w czasie t.

Zadanie

Oto przykładowe zadanie.

Ile kosztuje w ciągu roku prąd, jeżeli przez średnio dwie godziny dziennie będziemy oglądać telewizję za pomocą telewizora o poborze mocy 50 W i jeżeli cena prądu wynosi 0,6 zł/kWh?

Licząc 365 dni w roku po 2 godziny dziennie, mamy czas poboru prądu przez telewizor równy 730 h. Zatem w tym czasie zostanie pobrana energia: 36 500 Wh = 36,5 kWh. Za prąd zapłacimy więc 21,9 zł.

 

Pytania

Pytania

Czy kilowat i kilowatogodzina to to samo?

Nie. Kilowat jest jednostką mocy, kilowatogodzina zaś - energii.




Moc prądu

Moc prądu

Moc prądu, moc elektryczna jest to w przypadku prądu stałego iloczyn pracy prądu elektrycznego (energii elektrycznej) do czasu, w jakim ta praca została wykonana.


© medianauka.pl, 2021-07-04, ART-4089





Polecamy w naszym sklepie

FUNDAMENTALNIE. TAK FIZYKA KWANTOWA I FIZYKA FIZYKA CZĄSTEK ELEMENTARNYCH WYJAŚNIA WSZYSTKO (OPRÓCZ GRAWITACJI)
Trzej Detektywi UV-Light Code
The Manga Guide Fizyka
kolorowe skarpetki góra lodowa
50 idei, które powinieneś znać - Astronomia
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.