Komelinowate

Komelinowate (Commelinaceae) to rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu komelinowców, do której zaliczamy następujące rodzaje: komelina (Commelina), trzykrotka (Tradescantia), tinancja (Tinantia). W Polsce można spotkać 4 gatunki z tej rodziny roślin w środowisku naturalnym.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Komelina zwyczajnaKomelina zwyczajna PL - obcy

Commelina communis

Komelina zwyczajna (Commelina communis) to roczna roślina z rodziny komelinowatych. Bywa zawlekana do Polski.


Pasiatka zwisłaPasiatka zwisła

Tradescantia zebrina

Pasiatka zwisła (Tradescantia zebrina) to gatunek rośliny z rodziny komelinowatych, ozdobna roślina doniczkowa.


Smużyna płożącaSmużyna płożąca

Callisia repens

Smużyna płożąca (Callisia repens) to gatunek rośliny z rodziny komelinowatych. To ozdobna roślina doniczkowa o drobnych liściach o wielu odmianach.


Trzykrotka AndersonaTrzykrotka Andersona PL - ogród

Tradescantia ×andersoniana

Trzykrotka Andersona (Tradescantia ×andersoniana) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny komelinowatych. Jest to mieszaniec gatunków T. ohiensis, T. subaspera i T. virginiana.


Trzykrotka wirginijskaTrzykrotka wirginijska PL - ogród

Tradescantia virginiana

Trzykrotka wirginijska (Tradescantia virginiana) to gatunek rośliny z rodziny komelinowatych, bylina kępkowa, ozdobna roślina. Uprawiane są najczęściej mieszańce. pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie rośnie w lasach liściastych, na polach i nieużytkach

Inne gatunki

  • komelina niebieska (Commelina coelestis)
  • tinancja wzniesiona (Tinantia erecta)

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Komelina zwyczajna: Kwitnie komelina zwyczajna.
         Trzykrotka wirginijska: Kwitnie trzykrotka wirginijska.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2018-07-13, RODZ-1376Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.