Logo Media Nauka

FacebookLnowate

Lnowate (Linaceae) to rodzina roślin z rzędu bodziszkowców, do której zaliczamy w kraju 7 gatunków w dwóch rodzajach: len i lenek.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Len trwałyLen trwały PL - obcy

Linum perenne

Len trwały (Linum perenne) to bylina z rodziny lnowatych. To gatunek rzadko zawlekany i zdziczały w naszym kraju. Pochodzi z południa Europy.


Len złocistyLen złocisty PL §§

Linum flavum

Len złocisty (Linum flavum) to bylina z rodziny lnowatych. W Polsce spotykany na Wyżynie Małopolskiej, Lubelskiej i na Roztoczu. Rośnie na murawach kserotermicznych, porasta górskie zbocza.


Len zwyczajnyLen zwyczajny PL

Linum usitatissimum

Len zwyczajny (Linum usitatissimum) to jednoroczna roślina uprawna, przejściowo dziczejąca z rodziny lnowatych. To także roślina o leczniczych właściwościach. Niegdyś len był uprawiany w celach wytarzania włókna z łodyg tej rośliny.

Inne gatunki

  • Len austriacki (Linum austriacum)
  • Len przeczyszczający (Linum catharticum)
  • Len włochaty (Linum hirsutum)
  • Lenek stoziarn (Radiola linoides)

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Len trwały: Kwitnie len trwały.
         Len złocisty: Kwitnie len złocisty.
         Len zwyczajny: Kwitnie len zwyczajny.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2018-10-11, RODZ-1304Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.