Lnowate

Lnowate (Linaceae) to rodzina roślin z rzędu bodziszkowców, do której zaliczamy w kraju 7 gatunków w dwóch rodzajach: len i lenek.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Len złocistyLen złocisty PL §§

Linum flavum

Len złocisty (Linum flavum) to bylina z rodziny lnowatych. W Polsce spotykany na Wyżynie Małopolskiej, Lubelskiej i na Roztoczu. Rośnie na murawach kserotermicznych, porasta górskie zbocza.


Len zwyczajnyLen zwyczajny PL

Linum usitatissimum

Len zwyczajny (Linum usitatissimum) to jednoroczna roślina uprawna, przejściowo dziczejąca z rodziny lnowatych. To także roślina o leczniczych właściwościach. Niegdyś len był uprawiany w celach wytarzania włókna z łodyg tej rośliny.


Len trwałyLen trwały PL - obcy

Linum perenne

Len trwały (Linum perenne) to bylina z rodziny lnowatych. To gatunek rzadko zawlekany i zdziczały w naszym kraju. Pochodzi z południa Europy.

Inne gatunki

  • len austriacki (Linum austriacum)
  • len przeczyszczający (Linum catharticum)
  • len włochaty (Linum hirsutum)
  • lenek stoziarn (Radiola linoides)

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Len trwały: Kwitnie len trwały.
         Len złocisty: Kwitnie len złocisty.
         Len zwyczajny: Kwitnie len zwyczajny.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2018-10-11, RODZ-1304Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.