Marantowate
Marantowate (Marantaceae) to rodzina roślin jednoliściennych z rzędu imbirowców, do której zaliczamy około 400 gatunków. Kilka gatunków jest spotykanych w Polsce w uprawach doniczkowych jako rośliny ozdobne.
Wygląd
To byliny kłączowe.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Ctenanthe burle-marxii
Ctenanthe burle-marxii to gatunek rośliny z rodziny marantowatych, ozdobna z uwagi na liście roślina doniczkowa.

Calathea orbifolia
Calathea orbifolia to gatunek rośliny z rodziny marantowatych. To ozdobna roślina doniczkowa.

Calathea makoyana
Kalatea Makoyana (Calathea makoyana) to gatunek rośliny z rodziny marantowatych. To ozdobna roślina doniczkowa.

Calathea crocata
Kalatea żółtokwiatowa (Calathea crocata) to gatunek rośliny z rodziny marantowatych. To ozdobna roślina doniczkowa.

Maranta leuconeura
Maranta białożyłkowa (Maranta leuconeura) to gatunek rośliny z rodziny marantowatych, piękna ozdobna roślina doniczkowa. Popularna nazwa to modląca się roślina.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.





Występowanie i środowisko
Marantowate występują w tropikalnych rejonach całego świata.
Morfologia i anatomia
Liście dość duże, szerokie, z wyraźnym unerwieniem. Ogonek liściowy z poduszkami stawowymi, dzięki któremu liście mogą się obracać w kierunku światła. Kwiaty duże, barwne, asymetryczne.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
© medianauka.pl, 2020-10-10, RODZ-1542