Jaki jest największy żółw na świecie?

Który z żółwi jest rekordzistą pod względem rozmiarów i ciężaru? Gdzie można spotkać największego żółwia świata?

Największym żółwiem świata jest żółw skórzasty (Dermochelys coriacea) - jedyny przedstawiciel rodziny żółwi skórzastych (Dermochelyidae). Cała powierzchnia ciała pokryta jest grubą, miękką i gładką skórą. Pancerz, złożony z licznych małych płytek, jest wrośnięty w skórę. Przez grzbietową część pancerza biegnie siedem fałdów, przez stronę brzuszną biegnie ich pięć. Ubarwianie ciemnobrązowe lub czarne z jasnymi plamkami.

Żółw skórzasty - największy żółw na świecie
Żółw skórzasty - największy żółw świata © Shuva Rahim- stock.adobe.com

 

Karapaks, czyli część górna pancerza, mierzy nawet 2 m długości. Rozpiętość kończyn przednich dochodzi do 3 m, a ciężar ciała nawet 680 kg, najczęściej jednak wynosi 350-400 kg. Co do ciężaru tego żółwia można się spotkać w literaturze z rożnymi danymi. Niektóre źródła donoszą o wadze dochodzącej do znacznie ponad 1 tony.

Gdzie można spotkać żółwia skórzastego?

To żółw morski, rzadko spotykany. Przebywa zwykle na otwartych przestrzeniach mórz i oceanów. Tylko samice opuszczają wodę w celu złożenia jaj. Gatunek ten występuje we wszystkich ciepłych morzach i oceanach świata. Jest spotykany dość rzadko w Morzu Śródziemnym, a nawet u wybrzeży Francji i Anglii. To najszerzej rozprzestrzeniony żółw świata.

Rozród

Znaczna część populacji światowej składa jaja na jednej plaży w Gujanie Francuskiej. Można tam spotkać nawet 5000 samic na plaży. Samica wychodzi na ląd kilka razy w roku by złożyć jaja. Składa do wykopanej w piasku jamy nawet 150 jaj. Po ponad dwóch miesiącach wykluwają się młode, które szybko zdążają do morza. Jednak większość z nich ginie, zjedzona przez ptactwo, ssaki, kraby i inne zwierzęta.

Który z żółwi lądowych jest największy?

Z kolei największym żółwiem lądowym jest żółw słoniowy (Chelonoidis nigra). To jednocześnie jeden z najrzadszych żyjących dzisiaj żółwi.

Żółw ten żyje wyłącznie na wyspach Galapagos. Prowadzi ściśle lądowy tryb życia. Lubi tereny o wilgotnym podłożu. Długość pancerza wynosi nawet 150 cm, a ciężar ciała do 250 g. Żółw ten może żyć nawet 300 lat!

Gdy jest sucho, żółwie słoniowe jedzą kaktusy. Gdy znajdują zbiornik z wodą piją bardzo chciwie. Mogą żyć bez jedzenia i picia kilka miesięcy.

Wyspy Galapagos noszą nazwę wysp żółwich. Gdy Hiszpanie przybyli w XVII wieku na te wyspy zastali ogromną liczbę żółwi słoniowych, a całe obszary pokryte były pancerzami wymarłych śmiercią naturalną tych wspaniałych gadów.

Żółwie w Polsce

W Polsce największym i jedyny żółwiem jest żółw błotny (Emys orbicularis) . Długość ciała wynosi 26 cm, a jego ciężar do 1 kg. Dawniej żółw błotny był spotykany na terenie całej Polski. Dziś jest bardzo rzadki i występuje tylko wyspowo.

Zobacz też artykuły:

Żółw skórzastyŻółw skórzasty

Dermochelys coriacea

Żółw skórzasty to jedyny przedstawiciel rodziny żółwi skórzastych, będący zarazem największym żyjącym dziś żółwiem na świecie. Cała powierzchnia ciała pokryta jest grubą, miękką i gładką skórą.


Żółw słoniowyŻółw słoniowy

Geochelone elephantopus

Żółw słoniowy to żółw lądowy z grupy skrytoszyjnych, jeden z największych i najrzadszych żyjących dzisiaj żółwi. Głowa tego żółwia jest mała, szyja pokryta miękką skórą. Odnóża są długie, duże i słupowate, pokryte tarczkami.

Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też


© medianauka.pl, 2022-01-03, A-4309Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.