logo

Żółw skórzasty

Żółw skórzasty (Dermochelys coriacea) to jedyny przedstawiciel rodziny żółwi skórzastych, będący zarazem największym żyjącym dziś żółwiem na świecie. Cała powierzchnia ciała pokryta jest grubą, miękką i gładką skórą. Przez grzbietową część pancerza biegnie charakterystycznych 7 wzdłużnych fałdów, przez stronę brzuszną biegnie 5 takich fałdów. Pełnią one rolę kila. Odnóża wyglądają jak wiosła. Przednie odnóża są znacznie dłuższe od tylnych. Ubarwianie ciemnobrązowe lub czarne z jasnymi plamkami.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

To żółw morski, który lubi otwarte przestrzenie wód. Tylko samice opuszczają wodne środowisko w celu złożenia jaj. Występuje we wszystkich ciepłych morzach i oceanach świata. Jest spotykane w dość rzadko Morzu Śródziemnym, a nawet u wybrzeży Francji i Anglii. To bardzo rzadko w ogóle spotykany żółw. To najszerzej rozprzestrzeniony żółw świata.

Tryb życia i zachowanie

Odbywa dalekie wędrówki.

Morfologia i anatomia

Karapaks tego żółwia mierzy nawet 2 m długości, niektóre źródłom piszą o 3 metrach. Rozpiętość kończyn przednich dochodzi do 3 m, a ciężar ciała maksymalnie 680 kg, najczęściej jednak wynosi 350-400 kg. Niektóre źródła donoszą o wadze dochodzącej do 1 tony. Kręgi grzbietowe są ruchome, żebra wolne, a pancerz, złożony z licznych małych płytek, jest wrośnięty w skórę. Tarcze rogowe nie występują.

Pożywienie

Żółw skórzasty poluje na skorupiaki, mięczaki, niewielkie ryby. Zjada też wodorosty morskie.

Rozmnażanie

Samica wychodzi na ląd kilka razy w roku by złożyć jaja. W tym celu na plaży kopie głęboką jamę. Składa do niej nawet 150 jaj. Okres inkubacji trwa 65 dni. Młode zaraz po wykluciu szybko zdążają do morza. Jednak znakomita większość z nich niestety ginie, zjedzona przez ptactwo, ssaki, kraby i inne zwierzęta.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Żółw skórzasty jest największym z żyjących dziś żółwi. Jego mięso nie jest jadalne.© medianauka.pl, 2018-07-10, GAT-15457
Pokrewne gatunki gadów

Żółwie skórzaste
Żółwie skórzaste

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Polecamy w naszym sklepie

Mapa świata Puzzle
Kolorowe skarpetki Kostka
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Montessori - Zwierzęta
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.