Żółwie skórzaste

Nazwa (Dermochelyidae) to rodzina gadów z żółwi skrytoszyjnych, do której należy tylko jeden gatunek.

Wygląd

To duże żółwie. Ich całą powierzchnia ciała pokryta jest skórą. Przez grzbietową część pancerza biegnie 7 wzdłużnych fałdów, przez stronę brzuszną biegnie 5 takich fałdów. Odnóża wyglądają jak wiosła. Przednie odnóża są znacznie dłuższe od tylnych. Ubarwianie ciemnobrązowe lub czarne z jasnymi plamkami. To bardzo rzadko występujące żółwie.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Żółw skórzastyŻółw skórzasty

Dermochelys coriacea

Żółw skórzasty (Dermochelys coriacea) to jedyny przedstawiciel rodziny żółwi skórzastych, będący zarazem największym żyjącym dziś żółwiem na świecie. Cała powierzchnia ciała pokryta jest grubą, miękką i gładką skórą.

Występowanie i środowisko

To żółwie morskie. Tylko samice opuszczają wodne środowisko w celu złożenia jaj. Występują we wszystkich ciepłych morzach i oceanach świata. Są spotykane w Morzu Śródziemnym, a nawet u wybrzeży Francji i Anglii.

Morfologia i anatomia

Karapaks mierzy nawet 2 m długości, rozpiętość kończyn przednich dochodzi do 3 m, a ciężar ciała nawet 680 kg, najczęściej jednak wynosi 350-400 kg. Niektóre źródła donoszą o wadze dochodzącej do 1 tony. Kręgi grzbietowe są ruchome, żebra wolne, a pancerz, złożony z licznych małych płytek, jest wrośnięty w skórę. Tarcze rogowe nie występują.

Rozmnażanie

Samica wychodzi na ląd by złożyć jaja. W tym celu na plaży kopie głęboki dół. Składa do niego nawet 150 jaj. Samica robi tak kilka razy w roku. Młode po wykluciu szybko zdążają do morza, jednak większość z nich ginie, zjedzona przez ptactwo i inne zwierzęta.

Pożywienie

Żółwie te polują na skorupiaki, mięczaki, niewielkie ryby. Zjadają też wodorosty morskie.

Ciekawostki

Żółw skórzasty jest największym z żyjących dziś żółwi. Jego mięso nie jest jadalne. Zawiera trucizny.
Jaki jest największy żółw na świecie?

Jaki jest największy żółw na świecie?

Który z żółwi jest rekordzistą pod względem rozmiarów i ciężaru? Gdzie można spotkać największego żółwia świata?


© medianauka.pl, 2018-07-10, RODZ-899Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.