Żółwie skórzaste
Nazwa (Dermochelyidae) to rodzina gadów z żółwi skrytoszyjnych, do której należy tylko jeden gatunek.
Wygląd
To duże żółwie. Ich całą powierzchnia ciała pokryta jest skórą. Przez grzbietową część pancerza biegnie 7 wzdłużnych fałdów, przez stronę brzuszną biegnie 5 takich fałdów. Odnóża wyglądają jak wiosła. Przednie odnóża są znacznie dłuższe od tylnych. Ubarwianie ciemnobrązowe lub czarne z jasnymi plamkami. To bardzo rzadko występujące żółwie.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Dermochelys coriacea
Żółw skórzasty (Dermochelys coriacea) to jedyny przedstawiciel rodziny żółwi skórzastych, będący zarazem największym żyjącym dziś żółwiem na świecie. Cała powierzchnia ciała pokryta jest grubą, miękką i gładką skórą.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Występowanie i środowisko
To żółwie morskie. Tylko samice opuszczają wodne środowisko w celu złożenia jaj. Występują we wszystkich ciepłych morzach i oceanach świata. Są spotykane w Morzu Śródziemnym, a nawet u wybrzeży Francji i Anglii.
Morfologia i anatomia
Karapaks mierzy nawet 2 m długości, rozpiętość kończyn przednich dochodzi do 3 m, a ciężar ciała nawet 680 kg, najczęściej jednak wynosi 350-400 kg. Niektóre źródła donoszą o wadze dochodzącej do 1 tony. Kręgi grzbietowe są ruchome, żebra wolne, a pancerz, złożony z licznych małych płytek, jest wrośnięty w skórę. Tarcze rogowe nie występują.
Rozmnażanie
Samica wychodzi na ląd by złożyć jaja. W tym celu na plaży kopie głęboki dół. Składa do niego nawet 150 jaj. Samica robi tak kilka razy w roku. Młode po wykluciu szybko zdążają do morza, jednak większość z nich ginie, zjedzona przez ptactwo i inne zwierzęta.
Pożywienie
Żółwie te polują na skorupiaki, mięczaki, niewielkie ryby. Zjadają też wodorosty morskie.
Ciekawostki
Żółw skórzasty jest największym z żyjących dziś żółwi. Jego mięso nie jest jadalne. Zawiera trucizny.
Jaki jest największy żółw na świecie?

Który z żółwi jest rekordzistą pod względem rozmiarów i ciężaru? Gdzie można spotkać największego żółwia świata?
© medianauka.pl, 2018-07-10, RODZ-899