
Żółw słoniowy
Żółw słoniowy (Chelonoidis nigra, syn. Geochelone elephantopus) to żółw lądowy z grupy skrytoszyjnych, jeden z największych i najrzadszych żyjących dzisiaj żółwi. Samce są większe od samic. Karapaks (pancerz) nie ma tarczki karkowej. Głowa żółwia słoniowego jest mała, szyja pokryta miękką skórą. Odnóża są długie, duże i słupowate, pokryte tarczkami, zaopatrzone w pazury. Ubarwienie jest jednolite - brunatne lub czarne.
Występowanie i środowisko
Żyje tylko na wyspach Galapagos.
Tryb życia i zachowanie
Prowadzi ściśle lądowy tryb życia. Lubi tereny o wilgotnym podłożu.
Pożywienie
Zjada liście roślin zielonych i krzewów, jagody, porosty, także kaktusy.
Rozmnażanie
Samice wykopują jamy w ziemi i składają do nich po kilkadziesiąt jaj o średnicy 5 cm. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 40 lat.
Ochrona i zagrożenia VU
Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Dzisiaj żółwie te są narażone na wyginięcie. Żyje ich niewiele. Giną w wyniku kłusownictwa oraz zdziczałych zwierząt domowych.
Status zagrożenia wyginięciem poszczególnych podgatunków został określony obok w tabeli. Poszczególne opisy oznaczeń z Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych znajdziesz klikając na ikonę VU przy nagłówku niniejszego akapitu.
Ciekawostki
Gdy na terenie jest sucho żółwie słoniowe jedzą kaktusy. Gdy znajduje zbiornik z wodą pije bardzo chciwie. Może żyć bez jedzenia i picia miesiącami.
Wyspy Galapagos noszą nazwę wysp żółwich. Gdy Hiszpanie przybyli w XVII wieku na te wyspy zastali ogromną liczbę żółwi słoniowych, a całe obszary pokryte były pancerzami wymarłych śmiercią naturalną żółwi.
Żółw ten może żyć nawet 300 lat!
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2012-06-10, GAT-149