Żółwie lądowe

Żółwie lądowe (Testudinidae) to rodzina gadów z podrzędu żółwi skrytoszyjnych, która liczy dziś około 40 gatunków. W Polsce nie żyją żadne gatunki z tej rodziny gadów.

Wygląd

Karapaks jest zwykle mocno wysklepiony. Odnóża są słupowate, służą do przemieszczanie się. Niektóre gatunki mogą całkowicie schować się w swojej skorupie.

FILTRY
Ukryj obce gatunki
Ukryj polskie gatunki

Sortuj według:

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Żółw brazylijski, żabuti leśnyŻółw brazylijski, żabuti leśny

Geochelone denticulata

Żółw brazylijski albo żabuti leśny to dość duży i jadalny żółw lądowy z Ameryki Południowej z charakterystycznymi czerwonymi lub pomarańczowymi plamami na głowie i odnóżach.


Żółw greckiŻółw grecki

Testudo hermanni

Żółw grecki (Testudo hermanni) to gad z rodziny żółwi lądowych, często spotykany w domowych hodowlach. Głowa jest dość duża, pokryta tarczkami. Szyja jest długa. Szczęki są mocne, przypominają dziób. Pancerz jest silnie wysklepiony.


Żółw gwiaździstyŻółw gwiaździsty

Geochelone elegans

Żółw gwiaździsty to jeden z piękniejszych żółwi lądowych, na skorupie rozchodzą się gwiaździście żółte pasy. Wypukła skorupa ma dwa punkty równowagi, stabilny i niestabilny, co pozwala żółwiowi przewrócić się na brzuch, gdy leży na grzbiecie.


Żółw gwiaździsty birmańskiŻółw gwiaździsty birmański

Geochelone platynota

Żółw gwiaździsty birmański to jeden z najrzadszych żółwi na świecie, żyjących tylko w ZOO i prywatnych kolekcjach. To piękny żółw lądowy z brązowym, mocno wysklepionym karapaksem, zdobionym promieniście rozchodzącymi się żółtymi liniami.


Żółw lamparciŻółw lamparci

Geochelone pardalis

Żółw lamparci to lądowy żółw afrykański, dość dużych rozmiarów, zagrożony wyginięciem. Ma pięknie ubarwiony, wysoko wysklepiony pancerz z dość skomplikowanym wzorem.


Żółw promienistyŻółw promienisty

Astrochelys radiata

Żółw promienisty to jeden z piękniejszych żółwi lądowych, żyjący dziś na Madagaskarze. Wzory na pancerzu składają się z promieniście rozchodzących się żółtych linii. Zamieszkuje suche obszary, zarośla i lasy.


Żółw pustynnyŻółw pustynny

Centrochelys sulcata

Żółw pustynny to jeden z największych żółwi lądowych, zamieszkujący okolice Sahary. Samiec jest dwa razy cięższy od samicy. Kolor pancerza jest szarobeżowy, jest to barwa ochronna, kamuflująca.


Żółw słoniowyŻółw słoniowy

Geochelone elephantopus

Żółw słoniowy to żółw lądowy z grupy skrytoszyjnych, jeden z największych i najrzadszych żyjących dzisiaj żółwi. Głowa tego żółwia jest mała, szyja pokryta miękką skórą. Odnóża są długie, duże i słupowate, pokryte tarczkami.


Żółw śródziemnomorskiŻółw śródziemnomorski

Testudo graeca

Żółw śródziemnomorski (Testudo graeca) to gatunek żółwia lądowego, podobny do żółwia greckiego. Karapaks jeż żółty albo oliwkowy z prawie czarnymi obszarami.


Żółw zawiasowyŻółw zawiasowy

Kinixys belliana

Żółw zawiasowy to żółw lądowy zamieszkujący Afrykę środkowo-zachodnią. Potrafi zamknąć się w swoim pancerzu ze względu na ruchomą część tylną pancerza. Samce są terytorialne. Walczą też ze sobą podczas godów. Jest aktywny za dnia.


Żółw żółtogłowyŻółw żółtogłowy

Indotestudo elongata

Żółw żółtogłowy to średniej wielkości żółw zamieszkujący południową Azję. Jest gadem zagrożonym wyginięciem ze względu na polowania w celach handlowych i konsumpcyjnych. Samice są nieco większe i mają bardziej wysklepiony pancerz.

Inne gatunki

  • Angonoka (Asterochelys yniphora)
  • Chersina angulata
  • Homopus bergeri
  • Żółw Torniera, żółw szczelinowy (Malacochersus tornieri)
  • Manouria erys
  • Manouria impressa
  • Pyxis arachnoides
  • Pyxis planicauda
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • Testudo marginata

Występowanie i środowisko

Obszar występowania to: Europa, Afryka, Azja, Ameryka Północna i Ameryka Południowa. Są związane ze środowiskiem lądowym. Najwięcej żółwi lądowych występuje w Afryce.

Tryb życia i zachowanie

Żółwie lądowe pewien czas spędzają zagrzebane w ziemi w odrętwieniu. Przeczekują tak porę suchą. Największą aktywność przejawiają zwykle o świcie i o zmroku.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Są jajorodne. Jaja wszystkich żółwi lądowych mają wapienne skorupy, które chronią je przed wysychaniem. Samice kopią zwykle komory lęgowe w twardym gruncie. Zmiękczają go moczem i wodą, którą przechowują w worku analnym. Okres inkubacji jednego z gatunków wynosi aż 460 dni.

Pożywienie

W zasadzie żółw lądowy jest roślinożerny. Dietę uzupełnia czasem bezkręgowcami, padliną i odchodami zwierząt kopytnych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Od złożenia jaj do wyklucia się młodych żółwi w przypadku żółwia lamparciego (Geochelone pardalis) może upłynąć nawet 460 dni!

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-80


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
żółw grecki
          

Okres składania jaj u żółwia greckiego.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.