Żółwie lądowe
Żółwie lądowe (Testudinidae) to rodzina gadów z podrzędu żółwi skrytoszyjnych, która liczy dziś ponad 50 żyjących gatunków. W Polsce nie żyją żadne gatunki z tej rodziny gadów.
Wygląd
Karapaks jest zwykle mocno wysklepiony. Odnóża są słupowate, służą do przemieszczanie się. Niektóre gatunki mogą całkowicie schować się w swojej skorupie.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Chelonoidis porteri
Chelonoidis porteri to gatunek dużego żółwia lądowego. Pancerz jest wysklepiony, ma owalny kształt i ciemny kolor.

Manouria emys
Manouria emys to gatunek gada z rodziny żółwi lądowych. Ubarwienie ciała szarobrązowe. Pancerz dość gładki, wysklepiony.

Chersobius signatus
Chersobius signatus to gatunek żółwia lądowego. Pancerz jest dość płaski ma owalny kształt o krawędziach lekko ząbkowanych. Ubarwienie skorupy jest pomarańczowo-brązowe z czarnymi plamami.

Geochelone denticulata
Żółw brazylijski albo żabuti leśny to dość duży i jadalny żółw lądowy z Ameryki Południowej z charakterystycznymi czerwonymi lub pomarańczowymi plamami na głowie i odnóżach.

Testudo kleinmanni
Żółw egipski (Testudo kleinmanni) to gatunek małego żółwia lądowego. Pancerz jest owalny, mocno wysklepiony. Z przodu jest charakterystyczne wcięcie. Ubarwienie żółtooliwkowe. Zasiedla obszar obszar od Libii do Izraela.

Testudo hermanni
Żółw grecki (Testudo hermanni) to gad z rodziny żółwi lądowych, często spotykany w domowych hodowlach. Głowa jest dość duża, pokryta tarczkami. Szyja jest długa. Szczęki są mocne, przypominają dziób. Pancerz jest silnie wysklepiony.

Geochelone elegans
Żółw gwiaździsty to jeden z piękniejszych żółwi lądowych, na skorupie rozchodzą się gwiaździście żółte pasy. Wypukła skorupa ma dwa punkty równowagi, stabilny i niestabilny, co pozwala żółwiowi przewrócić się na brzuch, gdy leży na grzbiecie.

Geochelone platynota
Żółw gwiaździsty birmański to jeden z najrzadszych żółwi na świecie, żyjących tylko w ZOO i prywatnych kolekcjach. To piękny żółw lądowy z brązowym, mocno wysklepionym karapaksem, zdobionym promieniście rozchodzącymi się żółtymi liniami.

Geochelone pardalis
Żółw lamparci to lądowy żółw afrykański, dość dużych rozmiarów, zagrożony wyginięciem. Ma pięknie ubarwiony, wysoko wysklepiony pancerz z dość skomplikowanym wzorem.

Gopherus polyphemus
Żółw norowy (Gopherus polyphemus) to gatunek żółwia lądowego. U samców od brzusznej strony widoczny jest wyrostek. Pancerz brązowy w jaśniejsze plamy.

Astrochelys radiata
Żółw promienisty to jeden z piękniejszych żółwi lądowych, żyjący dziś na Madagaskarze. Wzory na pancerzu składają się z promieniście rozchodzących się żółtych linii. Zamieszkuje suche obszary, zarośla i lasy.

Centrochelys sulcata
Żółw pustynny to jeden z największych żółwi lądowych, zamieszkujący okolice Sahary. Samiec jest dwa razy cięższy od samicy. Kolor pancerza jest szarobeżowy, jest to barwa ochronna, kamuflująca.

Geochelone elephantopus
Żółw słoniowy to żółw lądowy z grupy skrytoszyjnych, jeden z największych i najrzadszych żyjących dzisiaj żółwi. Głowa tego żółwia jest mała, szyja pokryta miękką skórą. Odnóża są długie, duże i słupowate, pokryte tarczkami.

Testudo horsfieldii
Żółw stepowy (Testudo horsfieldii) to gatunek gada z rodziny żółwi lądowych. Wierzch jest żółtawobrązowy w ciemne plamy. Karapaks nie jest mocno wysklepiony.

Testudo graeca
Żółw śródziemnomorski (Testudo graeca) to gatunek żółwia lądowego, podobny do żółwia greckiego. Karapaks jeż żółty albo oliwkowy z prawie czarnymi obszarami.

Malacochersus tornieri
Żółw Torniera, żółw szczelinowy (Malacochersus tornieri) to gatunek żółwia lądowego. Pancerz jest mocno spłaszczony i bardzo miękki. Karapaks brązowy z ciemnymi i jasnymi smugami, rozchodzącymi się promieniście.

Kinixys belliana
Żółw zawiasowy to żółw lądowy zamieszkujący Afrykę środkowo-zachodnią. Potrafi zamknąć się w swoim pancerzu ze względu na ruchomą część tylną pancerza. Samce są terytorialne. Walczą też ze sobą podczas godów. Jest aktywny za dnia.

Indotestudo elongata
Żółw żółtogłowy to średniej wielkości żółw zamieszkujący południową Azję. Jest gadem zagrożonym wyginięciem ze względu na polowania w celach handlowych i konsumpcyjnych. Samice są nieco większe i mają bardziej wysklepiony pancerz.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.


















Inne gatunki
- angonoka (Asterochelys yniphora)
- Astrochelys yniphora
- Chelonoidis abingdonii †
- Chelonoidis becki
- Chelonoidis chathamensis
- Chelonoidis chilensis
- Chelonoidis darwini
- Chelonoidis donfaustoi
- Chelonoidis duncanensis
- Chelonoidis guntheri
- Chelonoidis hoodensis
- Chelonoidis microphyes
- Chelonoidis niger †
- Chelonoidis phantasticus
- Chelonoidis vandenburghi
- Chelonoidis vicina
- Chersina angulata
- Chersobius boulengeri
- Chersobius solus
- Cylindraspis indica †
- Cylindraspis inepta †
- Cylindraspis peltastes †
- Cylindraspis triserrata †
- Cylindraspis vosmaeri †
- Geochelone gigantea
- Gopherus agassizii
- Gopherus berlandieri
- Gopherus evgoodei
- Gopherus flavomarginatus
- Homopus areolatus
- Homopus bergeri
- Homopus femoralis
- Indotestudo forstenii
- Indotestudo travancorica
- Kinixys erosa
- Kinixys homeana
- Kinixys lobatsiana
- Kinixys natalensis
- Manouria erys
- Manouria impressa
- Psammobates geometricus
- Psammobates tentorius
- Pyxis arachnoides
- Pyxis planicauda
- Testudo marginata
- Testudo marginata
Występowanie i środowisko
Obszar występowania to: Europa, Afryka, Azja, Ameryka Północna i Ameryka Południowa. Są związane ze środowiskiem lądowym. Najwięcej żółwi lądowych występuje w Afryce.
Tryb życia i zachowanie
Żółwie lądowe pewien czas spędzają zagrzebane w ziemi w odrętwieniu. Przeczekują tak porę suchą. Największą aktywność przejawiają zwykle o świcie i o zmroku.
Rozmnażanie
Są jajorodne. Jaja wszystkich żółwi lądowych mają wapienne skorupy, które chronią je przed wysychaniem. Samice kopią zwykle komory lęgowe w twardym gruncie. Zmiękczają go moczem i wodą, którą przechowują w worku analnym. Okres inkubacji jednego z gatunków wynosi aż 460 dni.
Pożywienie
W zasadzie żółw lądowy jest roślinożerny. Dietę uzupełnia czasem bezkręgowcami, padliną i odchodami zwierząt kopytnych.
Ciekawostki
Od złożenia jaj do wyklucia się młodych żółwi w przypadku żółwia lamparciego (Geochelone pardalis) może upłynąć nawet 460 dni!
Kalendarz przyrody
Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Opis |
● | ● | Żółw grecki: Okres składania jaj u żółwia greckiego. |
Jaki jest największy żółw na świecie?

Który z żółwi jest rekordzistą pod względem rozmiarów i ciężaru? Gdzie można spotkać największego żółwia świata?
© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-80