Logo Media Nauka

Żółw grecki (Testudo hermanni)
© cynoclub - Fotolia.com

Żółw grecki

Żółw grecki (Testudo hermanni) to gad z rodziny żółwi lądowych, podrzędu skrytoszyjnych, często spotykany w domowych hodowlach. Głowa jest dość duża, pokryta tarczkami. Szyja jest długa. Szczęki są mocne, przypominają dziób. Pancerz jest silnie wysklepiony. Pancerz brzuszny jest dość płaski, lekko zagięty do góry po obu bokach. Plastron w tylnej części samca jest wklęsły, u samicy - plaski. Kończyny przednie mają nieco spłaszczony kształt, tylne są walcowate, z pięcioma (czasem zredukowanymi do 3) pazurami. Przy nasadzie ogona na nogach znajdują się guzki. Zwężający się ogon zakończony jest kolcem. Zarówno głowa jak i nogi mogą być chowane w pancerzu. Karapaks jest żółtawy, brązowy lub oliwkowy z ciemną plamą na środku każdej tarczy. Części nieosłonięte są szare.

Występowanie i środowisko

Zamieszkuje tereny suche, kamieniste i trawiaste w Europie (Półwysep Bałkański, Apeniński, Sycylia, Korsyka, Sardynia, a także wyspowo Francja i Hiszpania).

Tryb życia i zachowanie

To żółw lądowy. Jest aktywny za dnia. Jest ciepłolubny. Unika wody. Przy niższej temperaturze zapada w letarg. Podczas upału chowa się w kryjówkach. Porusza się dość sprawnie i szybko. Potrafi kopać w ziemi jamy, w których chowa się przed upałem lub zimnem.

Morfologia i anatomia

Karapaks osiąga długość 25 cm. Żółw ten nie pije wody.

Pożywienie

Zjada miękkie i soczyste części roślin, w tym łodygi, liście i kwiaty. Roślinną dietę uzupełnia bezkręgowcami.

Rozmnażanie

Samica kopie w ziemi dołek, w którym raz w roku składa jaja (w maju lub czerwcu). Miejsce składania jaj musi być suche i nasłonecznione.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Znane są przypadki zagrzebywania się w ziemi na zimę i przeżywania tego okresu w naszych warunkach.

Podobny do żółwia greckiego jest żółw iberyjski.

Zdjęcia - galeria

terrarium

Hodowla - informacje dla hodowców

Informacje ogólne o gatunku: To częsty mieszkaniec naszych terrariów.

Rodzaj terrarium i wyposażenie: Od wiosny do jesieni żółw grecki powinien być trzymany na świeżym powietrzu w zewnętrznym terrarium. Domowe terrarium powinno mieć wymiary 120 x 80 x 40 cm. Konieczna jest żarówka grzewcza i promiennik UVB. Pożądany jest basen z wodą i kryjkówka.

Temperatura: 20-30 °C, lokalnie do 40°C.

Wilgotność: 70% w najsilniej zraszanym miejscu.

Pokarm: Podajemy prawie wyłącznie pokarm roślinny - mniszek lekarski, koniczyna, powój, babka, tasznik, pokrzywy, zioła, suche trawy, kwiaty hibiskusa i dzikiej róży (na deser), pędy liściowe malin, jeżyn, porzeczek, truskawek, poziomek, liście brzozy, klonu, jabłoni. Unikamy sałaty, sera.

Ograniczenia prawne:
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)


© medianauka.pl, 2017-05-04, GAT-1969

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Żółw grecki
          

Okres składania jaj u żółwia greckiego.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki gadów

ikonaŻółw egipski
Testudo kleinmanni
Żółwie lądowe
Żółwie lądowe

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.