logo

Napięcie i natężenie skuteczne

W przypadku prądu zmiennego napięcie i natężenie prądu ulegają ciągłym zmianom co do wartości i kierunku. Co zatem mierzy miernik (woltomierz, amperomierz), podłączony do obwodu prądu zmiennego? Czy wskazania nie powinny także się ciągle zmieniać, a wskazówka drgać?

Otóż mierniki elektryczne prądu zmiennego mierzą wartości skuteczne napięcia i natężenia.

Napięcie skuteczne

Napięcie skuteczne prądu zmiennego jest równe napięciu prądu stałego, który płynąc w takim samym obwodzie elektrycznym wydzieli na odbiorniku moc równą średniej mocy wydzielonej przez prąd zmienny.

Wartość napięcia skutecznego prądu przemiennego sinusoidalnie wyraża wzór:

U_{sk}=\frac{U_0}{\sqrt{2}}

gdzie:

  • Usk - napięcie skuteczne,
  • U0 - napięcie maksymalne.

Natężenie skuteczne

Natężenie skuteczne prądu zmiennego jest równe natężeniu prądu stałego, który płynąc w takim samym obwodzie elektrycznym wydzieli na odbiorniku moc równą średniej mocy wydzielonej przez prąd zmienny.

Wartość natężenia skutecznego prądu przemiennego sinusoidalnie wyraża wzór:

I_{sk}=\frac{I_0}{\sqrt{2}}

gdzie:

  • Isk - natężenie skuteczne,
  • I0 - natężenie maksymalne.

 

Warto dodać, że jeżeli przez ten sam obwód popłynie prąd stały o natężeniu wartości I1 i prąd zmienny o natężeniu skutecznym o wartości I1, to na odbiorniku prądu w każdym przypadku wydzieli się taka sama ilość ciepła.

We wszystkich zastosowaniach praktycznych, w których mowa o prądzie przemiennym sinusoidalnie, mówi się o wartościach skutecznych natężenia i napięcia.
© medianauka.pl, 2021-07-17, ART-4109

 

Moc prądu zmiennego

Moc prądu zmiennego

Definicja mocy prądu zmiennego, rodzaje mocy prądu zmiennego.

Prąd zmienny

Prąd zmienny

Prąd zmienny jest to taki prąd, którego natężenie chwilowe zmienia się wraz z upływem czasu. Jeżeli natężenie prądu nie zmienia się w czasie to mamy do czynienia z prądem stałym.
Polecamy w naszym sklepie

Fizyka wokół nas
Fizyka kwantowa dla maluchów
kompas
50 idei, które powinieneś znać - Astronomia
Żyroskop
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.