Pióra ptaków

Ciało ptaków pokryte jest piórami. Pióro zbudowane jest z keratyny i jest wytworem naskórka. To najbardziej złożony wytwór skóry w świecie kręgowców.

Poniższa tablica interakcyjna ilustruje budowę ptasiego pióra. Wykorzystaj interakcyjną tablicę, aby nauczyć się nazw poszczególnych części pióra.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash


Rodzaje piór

Rozróżniamy 5 rodzajów piór:

 • pióro konturowe Pióra konturowe - są to pióra pokrywające całe ciało. Mają dobrze rozwiniętą stosinę i sprężyste chorągiewki. W dolnej części zwykle mają promienie i promyki jak pióra puchowe. W zależności od funkcji pośród piór konturowych wyróżniamy:
  • sterówki - długie i sztywne pióra ogona, zwykle 6, czasem 5-3 par, pełnią różne role od funkcji istotnych podczas lotu po ozdobne przy tokach, czy podpierania się jak u dzięciołów i inne;
  • lotki - duże pióra skrzydeł; piórom skrzydeł poświęcony jest osobny artykuł;
  • pióra okrywowe - pokrywające prawie całe ciało, nadające mu kształt;
 • pióro półpuchowe Pióra półpuchowe - pióra mające dłuższą od najdłuższego promienia stosinę i wiotkie chorągiewki. Wyrastają pomiędzy piórami konturowymi, przede wszystkim na skrajach pteryliów.
 • pióro puchowe
 • Pióra puchowe - pióra bez stosiny lub bardzo krótką stosiną, bardzo miękkie i puszyste, o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Ma dobrze rozwiniętą dutkę. Szczególnym rodzajem piór puchowych są pióra pudrowe, które wytwarzają puder (np. u gołębi). U niektórych dzięciołów wytwarzana jest substancja żywiczna.
 • pióro konturowe Pióra nitkowate - pióra przypominające włosy,ale ze szczotkową chorągiewką na szczycie. Wyrastają między piórami okrywowymi w sąsiedztwie nasady zakończenia nerwów czuciowych. Pełnią funkcję zmysłu czucia.
 • pióro konturowePióra szczeciniaste - pióro bez chorągiewek, najwięcej jest ich wokół oczu i dzioba, pełnią funkcję narządu czucia, pokrywy nozdrzy.

Pióro dodatkowe to takie, które jest przyczepione do nasady stosiny od wewnętrznej strony piór okrywowych i puchowych.

Funkcje piór

Pióra pełnią różnorodne funkcje:

 • zapewniają zdolność do latania;
 • tworzą izolację termiczną;
 • tworzą izolację przed wilgocią i wodą;
 • chronią przed urazami;
 • poprzez różne ubarwienie mają znaczenie gatunkowe, płciowe, socjalne i ochronne;Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2013-06-07, A-2072Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.