PL

Prawoślaz lekarski

Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) to roślina wieloletnia z rodziny ślazowatych, także uprawiana, o znanych od wielu wieków leczniczych właściwościach.Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis)
© emberiza - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Gatunek ten występuje w Europie, na Bliskim Wschodzie, w północnej Afryce i w Azji. W Polsce gatunek rzadki, można go spotkać na niżu. Prawoślaz lekarski rośnie na murawach, solniskach, przy drogach, na łąkach.

Kwitnie w okresie od lipca do września.

Morfologia i anatomia

Osiąga wysokość 50-150(200) cm.

Łodyga jest owłosiona.

Liście są owłosione, nerkowate lub szerokosercowate, od karbowanych do wrębnych, zaostrzone, niepodzielone, w dolnej części pięcioklapowe, w górnej trzyklapowe.

Kwiaty są pojedyncze lub w pękach. Korona ma do 5 cm średnicy. Płatki korony wycięte, jasnoróżowe, rzadziej ciemnoróżowe. Pylniki czerwone lub purpurowe.

Owoce to owłosione rozłupki.


Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Gatunek ten w Polsce znajduje się pod ścisłą ochroną.

Zbiory i zastosowanie

Macerat z prawoślazu lekarskiego stosuje się na stany zapalne przewodu pokarmowego, w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Wspomaga odchudzanie z uwagi na zawartość w korzeniu śluzów, które zwiększają w żołądku objętość treści, niwelując uczucie głodu. Jadalne są też kwiaty i młode liście. Można je dodawać do sałatek. Kwiaty można także wykorzystywać w deserach.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2018-10-27, GAT-5562


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Prawoślaz lekarski
         

Kwitnie prawoślaz lekarski.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Parametry

Kolor kwiatów

różowy kwiat
Grupa

bylina
Stanowisko

nasłonecznione
Środowsko

łąkowe
synantropijne
Użytek

zioła
roślina lecznicza
Ochrona

Gatunek pod ścisłą ochroną
Jadalność

Gatunek jadalny
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.