Rosiczkowate

Rosiczkowate (Droseraceae) to rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu kaptunicowców, do którego zaliczamy rodzaj: rosiczka (Drosera) i aldrowanda (Aldrovanda). W Polsce występują 4 gatunki z tej rodziny roślin, na całym świecie około 100 gatunków.

Wygląd

To rośliny mięsożerna, a właściwie owadożerne.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Aldrowanda pęcherzykowataAldrowanda pęcherzykowata PL §§

Aldrovanda vesiculosa

Aldrowanda pęcherzykowata (Aldrovanda vesiculosa) to gatunek wieloletniej, mięsożernej rośliny wodnej i pływającej z rodziny rosiczkowatych. Występuje na południu kraju w wodach stojących.


Rosiczka długolistnaRosiczka długolistna PL §§

Drosera anglica

Rosiczka długolistna (Drosera anglica) to owadożerna roślina wieloletnia z rodziny rosiczkowatych. W Polsce występuje na niżu na rozproszonych stanowiskach.


Rosiczka okrągłolistnaRosiczka okrągłolistna PL §§

Drosera rotundiflora

Rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundiflora) to owadożerna roślina wieloletnia z rodziny rosiczkowatych o leczniczych właściwościach, tworząca rozetę owalnych liści przystosowanych do chwytania małych owadów.


Rosiczka pośredniaRosiczka pośrednia PL §§

Drosera intermedia

Rosiczka pośrednia (Drosera intermedia) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny rosiczkowatych, przystosowanej do chwytania owadów. W Polsce to niezwykle rzadki gatunek. Rośnie na torfowiskach.


Drosera adelaeDrosera adelae

Drosera adelae

Drosera adelae to mięsożerna roślina z rodziny rosiczkowatych, ozdobna roślina doniczkowa do terrariów i nie tylko.


Drosera capensisDrosera capensis

Drosera capensis

Drosera capensis to mięsożerna roślina z rodziny rosiczkowatych, ozdobna roślina doniczkowa, jedna z częściej uprawianych rosiczek.


Muchołówka amerykańskaMuchołówka amerykańska

Dionaea muscipula

Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) to gatunek mięsożernej rośliny z rodziny rosiczkowatych. To najbardziej znana roślina mięsożerna.


Rosiczka Alicji Rosiczka Alicji

Drosera aliciae

Rosiczka Alicji (Drosera aliciae) to mięsożerna roślina z rodziny rosiczkowatych, ozdobna roślina doniczkowa, jedna z najczęściej uprawianych rosiczek.

Występowanie i środowisko

Rośliny te rosną w strefie tropikalnej i umiarkowanej.

Tryb życia i zachowanie

Rosiczki to wyjątkowe rośliny, zaliczane do roślin owadożernych.

Morfologia i anatomia

Liście najczęściej zebrane w rozetę, pokryte gruczołami na ruchomych włoskach. Owady zwykle przyklejają się do wydzieliny tych gruczołów. Czasem blaszka liściowa zatrzaskuje się pod wypływem dotyku, zamykając owada we wnętrzu.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

      : Kwitnie rosiczka Drosera adelae.
          Aldrowanda pęcherzykowata: Kwitnie aldrowanda pęcherzykowata.
      Rosiczka Alicji : Kwitnie rosiczka rosiczka Alicji.
         Rosiczka długolistna: Kwitnie rosiczka długolistna.
         Rosiczka okrągłolistna: Kwitnie rosiczka okrągłolistna.
          Rosiczka pośrednia: Kwitnie rosiczka pośrednia.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
  • Stanisław i Grzegorz Kłosowscy - Rośliny wodne i bagienne, ISBN 978-83-7763-355-7, Multico Oficyna Wydawnicza 2015


© medianauka.pl, 2018-07-12, RODZ-1352
Data aktualizacji artykułu: 2020-02-10Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.