Sandałowcowate

Sandałowcowate (Santalaceae) to rodzina roślin dwuliściennych zaliczanych do sandałowców. Do rodziny zaliczamy około 400 gatunków, z czego w Polsce można spotkać 4 gatunki.

Wygląd

Są tu półpasożyty i pasożyty, zielone i niezielone krzewy, drzewa i rośliny zielne.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Geocaulon lividumGeocaulon lividum

Geocaulon lividum

Geocaulon lividum to wieloletnia roślina zielna z rodziny sandałowcowatych. Gatunek występuje w Ameryce Północnej (Kanada i USA).

Inne gatunki

  • leniec aplejski (Thesium alpinum)
  • leniec bezpodkwiatkowy (Thesium ebracteatum)
  • leniec pospolity (Thesium linophyllon)

Występowanie i środowisko

To rośliny strefy tropikalnej i subtropikalnej, z której tylko nieliczne gatunki występują w strefie umiarkowanej.

Morfologia i anatomia

Ulistnienie najczęściej naprzeciwległe, rzadko skrętoległe. Liście niepodzielone, czasem zamiast liści występują tylko łuski (u pasożytów). Kwiaty zwykle drobne, zielonkawe. Zalążek mocno uproszczony, czasem bez osłonek.

Ciekawostki

Facelia (Phacellaria) jest pasożytem innego półpasożyta z rodzaju gązewnik.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Lucjan Rutkowski - Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej., ISBN 978-83-01-14342-8, PWN SA 2004
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003

Czy istnieją rośliny bez liści i korzeni?

Czy istnieją rośliny bez liści i korzeni?

Rośliny potrzebują pobierać wodę i związki organiczne z podłoża poprzez korzenie. Dzięki liściom rośliny produkują związki pokarmowe. Czy istnieją rośliny, które nie mają tych organów?


© medianauka.pl, 2020-02-06, RODZ-1287Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.