Skrzypowate

Skrzypowate (Equisetaceae) to rodzina roślin z rzędu skrzypowców (Equisetales), do której zaliczamy w Polsce takie gatunki jak skrzyp olbrzymi, skrzyp łąkowy, skrzyp leśny, skrzyp polny, skrzyp bagienny i inne skrzypy. Na świecie znanych jest 50 gatunków skrzypów.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Skrzyp błotnySkrzyp błotny PL

Equisteum palustre

Skrzyp błotny (Equisteum palustre) to gatunek wieloletniej, trującej rośliny z rodziny skrzypowatych, bardzo podobnej do skrzypu polnego. Tutaj pędy zarodnionośne i płonne rosną w tym samym czasie. Gałązki boczne ułożone w okółkach, z czarnymi pochwami u n


Skrzyp leśnySkrzyp leśny PL

Equisteum sylvaticum

Skrzyp leśny (Equisteum sylvaticum) to wieloletnia roślina z rodziny skrzypowatych. Czasem rośnie łanowo w poszyciu leśnym. To także gatunek wskaźnikowy starych lasów. W Polsce to gatunek pospolity na terenie całego kraju. Gatunek występuje w lasach.


Skrzyp olbrzymiSkrzyp olbrzymi PL

Equisteum telmateia

Skrzyp olbrzymi (Equisteum telmateia) to wieloletnia roślina zielna z rodziny skrzypowatych, największy krajowy skrzyp. To gatunek wskaźnikowy starych lasów. Kłącze jest silnie rozgałęzione, wnika na głębokość nawet 1 metra.


Skrzyp polnySkrzyp polny PL

Equisteum arvense

Skrzyp polny (Equisteum arvense L.) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny skrzypowatych, uważanej za uciążliwy chwast polny, posiadającej lecznicze właściwości. Przypomina małą choinkę. To nasz najbardziej pospolity skrzyp.


Skrzyp zimowySkrzyp zimowy PL

Equisteum hyemale

Skrzyp zimowy (Equisteum hyemale) to wieloletnia roślina zimozielona z rodziny skrzypowatych o leczniczych właściwościach. To gatunek wskaźnikowy starych lasów. W Polsce spotykany rzadko.

Inne gatunki

  • skrzyp brzegowy (Equisteum ×litorale)
  • skrzyp bagienny (Equisteum fluviatile)
  • skrzyp łąkowy (Equisteum pratense)
  • skrzyp gałęzisty (Equisteum ramosissimum)
  • skrzyp pstry (Equisteum variegatum)

Ciekawostki

Mimo, że w naszym kraju mamy 10 gatunków skrzypów, właściwości lecznicze ma tylko skrzyp polny.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Skrzyp błotny: Zarodnikuje skrzyp błotny.
          Skrzyp leśny: Zarodnikuje skrzyp leśny.
          Skrzyp olbrzymi: Zarodnikuje skrzyp olbrzymi.
         Skrzyp polny: Skrzyp polny zarodnikuje.
        Skrzyp zimowy: Zarodnikuje skrzyp zimowy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2018-06-22, RODZ-1345Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.