Szkielet ptaka

szkielet ptaka
© liubomirt - Fotolia.com

Szkielet ptaka stanowi wewnętrzne rusztowanie dla ciała. Jest złożony z kości oraz chrzęści. Układ kostny poza tym chroni organy wewnętrzne przed uszkodzeniami, nadaje ciału odpowiednią postawę, odgrywa główną rolę w lokomocji ze względu na podtrzymywanie mięśni.

Szkielet ptaka pośród kręgowców jest najbardziej zróżnicowany. W odróżnieniu od innych zwierząt szkielet ptaków ma wiele specjalnych własności, które umożliwiają ptakom latanie. Kości są bardzo lekkie, spneumatyzowane (mają przestrzenie powietrzne wewnątrz), wysycone solami wapnia, przez co są bardzo mocne.

Kości połączone są między sobą stawami jamowymi lub nieruchomo za pomocą szwów.

Poniższa tablica interakcyjna pozwala na naukę nazewnictwa poszczególnych części szkieletu ptaka.


Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash
Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2013-06-09, ART-2073Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.