Szkielet ptaka

szkielet ptaka
© liubomirt - Fotolia.com

Szkielet ptaka stanowi wewnętrzne rusztowanie dla ciała. Jest złożony z kości oraz chrzęści. Układ kostny poza tym chroni organy wewnętrzne przed uszkodzeniami, nadaje ciału odpowiednią postawę, odgrywa główną rolę w lokomocji ze względu na podtrzymywanie mięśni.

Szkielet ptaka pośród kręgowców jest najbardziej zróżnicowany. W odróżnieniu od innych zwierząt szkielet ptaków ma wiele specjalnych własności, które umożliwiają ptakom latanie. Kości są bardzo lekkie, spneumatyzowane (mają przestrzenie powietrzne wewnątrz), wysycone solami wapnia, przez co są bardzo mocne.

Kości połączone są między sobą stawami jamowymi lub nieruchomo za pomocą szwów.
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2013-06-09, A-2073
Data aktualizacji artykułu: 2024-05-03Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.