Wojsiłka pospolita

Wojsiłka pospolita (Panorpa communis) to typowy przedstawiciel wojsiłkowatych. Ma wydłużoną budowę ciała. Czułki są długie, nitkowate. Ma charakterystyczny ryjek z gryzącym aparatem gębowym. Skrzydła są podłużne, błoniaste, przeźroczyste z ciemnymi plamkami. Ciało jest żółtawe z ciemnym deseniem. Samiec na końcu odwłoka ma przydatki przypominające przydatki skorpiona. Ich kolor to czerwień. Są to przydatki kopulacyjne. Larwy przypominają gąsienice motyli.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

To owad występujący na terenie całego kraju. Zamieszkuje parki, ogrody, zarośla, skraje lasów, a także ludzkie osiedla. Lubi wilgotne środowisko.

Tryb życia i zachowanie

Lot jest nieporadny, przerywany odpoczynkiem. W ciągu roku występują dwa pokolenia, jedno z nich (w postaci poczwarki) zimuje.

Pożywienie

To drapieżnik. Poluje na inne, mniejsze owady. Jednak są to zwykle okaleczone i słabe osobniki. Zjada też owady martwe. Zdarza się, że podkrada zdobycz pająkom z ich sieci. Żywi się również spadzią mszyc. Larwy odżywiają się szczątkami roślin i zwierząt (stawonogów).

Rozmnażanie

Samce kopulują kilkakrotnie z różnymi samicami w odstępie kilku dni. Przed kopulacją samiec składa podarunek samicy w postaci kropli wydzieliny z gruczołów ślinowych. Podczas kopulacji samiec przytrzymuje samicę swoimi kleszczowatymi przydatkami. Samica jaja składa w ziemi w postaci grudki kilkudziesięciu sztuk. Larwy rozwijają się w specjalnych norkach przez miesiąc. Przepoczwarzenie następuje w glebie.

Ochrona i zagrożenia

Nie jest to gatunek zagrożony wymarciem. Jest w naszym kraju dość pospolity.

Ciekawostki

W niewoli wojsiłka zjada też owoce i warzywa.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres lotu wojsiłki pospolitej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów

Wojsiłkowate
Wojsiłkowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2014-12-14, GAT-682
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.