logo

Wojsiłka pospolita

Wojsiłka pospolita (Panorpa communis) to typowy przedstawiciel wojsiłkowatych. Ma wydłużoną budowę ciała. Czułki są długie, nitkowate. Ma charakterystyczny ryjek z gryzącym aparatem gębowym. Skrzydła są podłużne, błoniaste, przeźroczyste z ciemnymi plamkami. Ciało jest żółtawe z ciemnym deseniem. Samiec na końcu odwłoka ma przydatki przypominające przydatki skorpiona. Ich kolor to czerwień. Są to przydatki kopulacyjne. Larwy przypominają gąsienice motyli.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

To owad występujący na terenie całego kraju. Zamieszkuje parki, ogrody, zarośla, skraje lasów, a także ludzkie osiedla. Lubi wilgotne środowisko.

Tryb życia i zachowanie

Lot jest nieporadny, przerywany odpoczynkiem. W ciągu roku występują dwa pokolenia, jedno z nich (w postaci poczwarki) zimuje.

Pożywienie

To drapieżnik. Poluje na inne, mniejsze owady. Jednak są to zwykle okaleczone i słabe osobniki. Zjada też owady martwe. Zdarza się, że podkrada zdobycz pająkom z ich sieci. Żywi się również spadzią mszyc. Larwy odżywiają się szczątkami roślin i zwierząt (stawonogów).

Rozmnażanie

Samce kopulują kilkakrotnie z różnymi samicami w odstępie kilku dni. Przed kopulacją samiec składa podarunek samicy w postaci kropli wydzieliny z gruczołów ślinowych. Podczas kopulacji samiec przytrzymuje samicę swoimi kleszczowatymi przydatkami. Samica jaja składa w ziemi w postaci grudki kilkudziesięciu sztuk. Larwy rozwijają się w specjalnych norkach przez miesiąc. Przepoczwarzenie następuje w glebie.

Ochrona i zagrożenia

Nie jest to gatunek zagrożony wymarciem. Jest w naszym kraju dość pospolity.

Ciekawostki

W niewoli wojsiłka zjada też owoce i warzywa.


© medianauka.pl, 2014-12-14, GAT-682


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres lotu wojsiłki pospolitej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

Wojsiłkowate
Wojsiłkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Polecamy w naszym sklepie

Biblioteczka Montessori. Przyroda
Kolorowe skarpetki Miasto
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Lupy
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.