Żabieńcowate

Żabieńcowate (Alismataceae) to rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu bagiennych, do której zaliczamy następujące rodzaje: strzałka (Sagittaria), elisma (Luronium), kaldezja (Caldesia), żabieniec (Alisma) oraz żabienica (Baldellia). W Polsce można spotkać 7 gatunków z tej rodziny roślin w środowisku naturalnym.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Strzałka wodnaStrzałka wodna PL

Sagittaria sagittifolia

Strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia) to wieloletnia roślina wodna z rodziny żabieńcowatych o charakterystycznych liściach górnych w kształcie strzałki. Roślina ta jest także uprawiana w oczkach wodnych.


Żabienica jaskrowataŻabienica jaskrowata PL

Baldellia ranunculoides

Żabienica jaskrowata (Baldellia ranunculoides) to gatunek wieloletniej rośliny wodnej z rodziny żabieńcowatych. To także roślina akwarystyczna i uprawiana w stawach ogrodowych.


Żabienica amazońskaŻabienica amazońska

Echinodorus amazonicus

Żabienica amazońska (Echinodorus amazonicus) to gatunek słodkowodnej rośliny z rodziny żabieńcowatych. To roślina do akwarium o średnim tempie wzrostu.


Żabienica sercolistnaŻabienica sercolistna

Echinodorus cordifolius

Żabienica sercolistna (Echinodorus cordifolius) to gatunek wodnej rośliny z rodziny żabieńcowatych. To jedna z roślin akwariowych.

Inne gatunki

  • żabieniec trawolistny (Alima gramineum)
  • żabieniec lancetowaty (Alima lanceolatum)
  • żabieniec babka-wodna (Alima plantago-aquatica)
  • kaldezja dziewięciornikowata (Caldesia parnassifolia)
  • elisma pływająca (Luronium natans)

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Strzałka wodna: Kwitnie strzałka wodna.
        Żabienica jaskrowata: Kwitnie żabienica jaskrowata.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2018-07-12, RODZ-1365Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.