Logo Media Nauka

FacebookŻabieńcowate

Żabieńcowate (Alismataceae) to rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu bagiennych, do której zaliczamy następujące rodzaje: strzałka (Sagittaria), elisma (Luronium), kaldezja (Caldesia), żabieniec (Alisma) oraz żabienica (Baldellia). W Polsce można spotkać 7 gatunków z tej rodziny roślin w środowisku naturalnym.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Strzałka wodnaStrzałka wodna PL

Sagittaria sagittifolia

Strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia) to wieloletnia roślina wodna z rodziny żabieńcowatych o charakterystycznych liściach górnych w kształcie strzałki. Roślina ta jest także uprawiana w oczkach wodnych.


Żabienica amazońskaŻabienica amazońska

Echinodorus amazonicus

Żabienica amazońska (Echinodorus amazonicus) to gatunek słodkowodnej rośliny z rodziny żabieńcowatych. To roślina do akwarium o średnim tempie wzrostu.


Żabienica jaskrowataŻabienica jaskrowata PL

Baldellia ranunculoides

Żabienica jaskrowata (Baldellia ranunculoides) to gatunek wieloletniej rośliny wodnej z rodziny żabieńcowatych. To także roślina akwarystyczna i uprawiana w stawach ogrodowych.


Żabienica sercolistnaŻabienica sercolistna

Echinodorus cordifolius

Żabienica sercolistna (Echinodorus cordifolius) to gatunek wodnej rośliny z rodziny żabieńcowatych. To jedna z roślin akwariowych.

Inne gatunki

  • Żabieniec trawolistny (Alima gramineum)
  • Żabieniec lancetowaty (Alima lanceolatum)
  • Żabieniec babka-wodna (Alima plantago-aquatica)
  • Kaldezja dziewięciornikowata (Caldesia parnassifolia)
  • Elisma pływająca (Luronium natans)

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Strzałka wodna: Kwitnie strzałka wodna.
        Żabienica jaskrowata: Kwitnie żabienica jaskrowata.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2018-07-12, RODZ-1365Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.