Ampulex compressa

Ampulex compressa to błonkówka z rodziny Ampulicidae. Ma zielononiebieskawe, metalicznie połyskujące ciało. Odnóża tylne w części nasadowej są czerwone. Czułki długie.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Owad ten nie występuje w Polsce. Pochodzi z tropików.

Tryb życia i zachowanie

Niezwykły jest sposób w jaki osa ta wykorzystuje swoje ofiary do karmienia larw. Pierwsze użądlenie ofiary (zwykle karaczana) jest pośpieszne w tułów. Użądlenie to paraliżuje na chwilę odnóża ofiary. Zaraz potem błonkówka wbija żądło i jad precyzyjnie w mózg ofiary, blokując wyłącznie odruch ucieczki owada. Przycina mu czułki i transportuje do wcześniej przygotowanej norki dla swojego potomstwa.

Rozmnażanie

Osa ta jaja składa w norce obok przywleczonej ofiary pozbawionej odruchu ucieczki. Z jaja lub jaj wykluwa się larwa, która żywi się żywym jeszcze długo karaczanem.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Pokrewne gatunki owadów

Ampulicidae
Ampulicidae

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Marek W. Kozłowski – Owady Polski, ISBN 978-83-7073-666-8, Multico Oficyna Wydawnicza 2015

© medianauka.pl, 2019-12-14, GAT-635423
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.