Logo Media Nauka

Facebook

 (Ampulex compressa)
© Elena - stock.adobe.com

Ampulex compressa

Ampulex compressa to błonkówka z rodziny Ampulicidae. Ma zielononiebieskawe, metalicznie połyskujące ciało. Odnóża tylne w części nasadowej są czerwone. Czułki długie.

Występowanie i środowisko

Owad ten nie występuje w Polsce. Pochodzi z tropików.

Tryb życia i zachowanie

Niezwykły jest sposób w jaki osa ta wykorzystuje swoje ofiary do karmienia larw. Pierwsze użądlenie ofiary (zwykle karaczana) jest pośpieszne w tułów. Użądlenie to paraliżuje na chwilę odnóża ofiary. Zaraz potem błonkówka wbija żądło i jad precyzyjnie w mózg ofiary, blokując wyłącznie odruch ucieczki owada. Przycina mu czułki i transportuje do wcześniej przygotowanej norki dla swojego potomstwa.

Rozmnażanie

Osa ta jaja składa w norce obok przywleczonej ofiary pozbawionej odruchu ucieczki. Z jaja lub jaj wykluwa się larwa, która żywi się żywym jeszcze długo karaczanem.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-12-14, GAT-635423
Pokrewne gatunki owadów

Ampulicidae
Ampulicidae

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Marek W. Kozłowski - Owady Polski, ISBN 978-83-7073-666-8, Multico Oficyna Wydawnicza 2015
Polecamy w naszym sklepie

Owady
Zoologia stawonogi
Kolorowe skarpetki urodzinowe
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.