Logo Media Nauka

Facebook

Złotolitka murarkowa, złotolitka czuprynka (Chrysis trimaculata)
© imageBROKER - stock.adobe.com

Złotolitka murarkowa, złotolitka czuprynka

Złotolitka murarkowa, złotolitka czuprynka (Chrysis trimaculata) to gatunek błonkówki z rodziny złotolitkowatych, bardzo podobny do innych złotolitek. Można ją odróżnić głownie po tym, że zakłada gniazda w pustych muszlach ślimaków.

Głowa i tułów z metalicznym, zielonym, czasem niebieskawym połyskiem. Odwłok metalicznie czerwony. Na ostatnim pierścieniu brak ząbków oraz szczecinek.

Występowanie i środowisko PL

W Polsce złotolitka ta występuje dość rzadko. Można ją spotkać na terenach otwartych, skąpo porośnietych, murawach kserotermicznych, żwirowniach.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu od marca do czerwca. To pasożyt lęgowy murarki muszlówki i innych murarek.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 8-10 mm.

Rozmnażanie

Złotolitka murarkowa zakrada się do gniazda murarek i składa w nim swoje jajo. Larwa złotolitki jest dużo mniejsza i zaczyna powoli, z przerwami pasożytować na larwie murarki (najczęściej muszlówki). Larwa złotolitki nie korzysta z zapasów pokarmu murarki. Larwa murarki rozwija się więc dalej tak, aż w końcu sporządza kokon. Dopiero wtedy złotolitka "wysysa" larwę murarki, przepoczwarza się i zimuje tak do wiosny.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-03-06, GAT-15096
Pokrewne gatunki owadów

Złotolitkowate
Złotolitkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Heiko Bellmann - Owady - Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015
  • Heiko Bellmann - Błonkówki - Przewodnik entomologa, ISBN 978-83-7073-707-8, MULTICO Oficyna wydawnicza 2011
Polecamy w naszym sklepie

Owady
Zoologia stawonogi
Kolorowe skarpetki urodzinowe
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.