Omphalotaceae

Omphalotaceae to rodzina grzybów z rzędu pieczarkowców.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Pieniążek palący, łysostopek cierpkiPieniążek palący, łysostopek cierpki PL

Collybia peronata

Pieniążek palący, łysostopek cierpki (Collybia peronata) to gatunek trującego grzyba z rodziny Omphalotaceae o nieprzyjemnym zapachu i palącym smaku (po chwili).


Pieniążek pozrastany, łysostopek pozrastanyPieniążek pozrastany, łysostopek pozrastany PL

Collybia confluens

Pieniążek pozrastany, łysostopek pozrastany (Collybia confluens) to gatunek niejadalnego grzyba z rodziny Omphalotaceae lub Tricholomataceae łagodny w smaku.


Twardziak jadalny, shii-takeTwardziak jadalny, shii-take

Lentinula edodes

Twardziak jadalny, shii-take (Lentinula edodes) to gatunek jadalnego grzyba z rodziny Omphalotaceae. Pachnie czosnkiem i ma łagodny, wyśmienity smak oraz właściwości lecznicze.

Inne gatunki

 • pieniążek kępkowy (Collybia acervata)
 • pieniążek maślany (Collybia butyracea)
 • Collybia distorta
 • pieniążek dębowy (Collybia dryophila)
 • Collybia fodiens
 • pieniążek wrzecionowaty (Collybia fusipes)
 • pieniążek niemiły (Collybia haliorolum)
 • Collybia hebelomoides
 • Collybia impudica
 • pieniążek plamisty (Collybia maculata)
 • Collybia marasmioides
 • Microcollybia cirrhata
 • Microcollybia cookei
 • Microcollybia tuberosa
 • kielichowiec pomarańczowy (Omphalotus olearius)

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Pieniążek palący, łysostopek cierpki: Okres występowania owocników pieniążka palącego.
       Pieniążek pozrastany, łysostopek pozrastany: Okres występowania owocników pieniążka pozrastanego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Jak postępować przy zatruciu grzybami?

Jak postępować przy zatruciu grzybami?

Zatrucie grzybami może bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jak postępować w takim przypadku? Jak udzielić choremu pomocy?

Grzyby pod ochroną

Grzyby pod ochroną

W Polsce 54 gatunków grzybów wielkoowocnikowych podlega ochronie ścisłej, wraz z grzybami zlichenizowanymi (porosty) to 232 gatunki. Ochrona gatunkowa częściowa obejmuje 63 (90 z porostami) gatunków grzybów.

Grzyby marynowane w occie

Grzyby marynowane w occie

Grzybki marynowane w occie to doskonały sposób na zachowanie smaku grzybów na długi czas. Marynowanie w occie nadaje grzybom specyficzny smak. Stają się doskonałą przekąską i dodatkiem do innych potraw.

Jak suszyć grzyby?

Jak suszyć grzyby?

Suszenie grzybów to jeden ze sposobów ich konserwowania, bardzo popularny wśród grzybiarzy. Suszenie nadaje grzybom nie tylko trwałość, ale dodaje im także aromatu i nie pozbawia ich przy tym wartości odżywczych.

Jak zbierać grzyby?

Jak zbierać grzyby?

Czy przy grzybobraniu należy się kierować jakimiś zasadami? Czy wykręcać grzyby, czy też ścinać je nożykiem? Używać kosza czy reklamówki? Oto garść porad dla grzybiarzy.

Mikoryza

Mikoryza

Mikoryza jest to zjawisko współżycia grzybów z korzeniami, a nawet nasionami roślin naczyniowych.

Gdzie na grzyby? Występowanie i mapa grzybów

Gdzie na grzyby? Występowanie i mapa grzybów

Gdzie się najlepiej wybrać na grzyby? Kiedy? W jakiej części Polski szukać? Nie wystarczy się wybrać zwyczajnie do lasu. Trzeba wiedzieć jeszcze kiedy i gdzie.

Grzyby trujące

Grzyby trujące

Grzyby mogą zabić. Najgroźniejsze są muchomory, a wśród nich muchomor sromotnikowy i jadowity. dlatego zbieranie grzybów jest dla ludzi odpowiedzialnych.

Grzyby jadalne

Grzyby jadalne

Grzyby spożywa się od niepamiętnych czasów. Są elementem składowym wielu przepisów. Są zwykle dodatkiem do potraw, przyprawą, która nadaje specyficzny smak i zapach sosom, jajecznicy, bigosowi, sałatkom.


© medianauka.pl, 2021-02-17, RODZ-1582Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.