Rhineuridae

Rhineuridae to rodzina gadów z podrzędu amfisben, do której należy zaledwie jeden gatunek.

Wygląd

Kształt ciała robakowaty, bez kończyn i oczu. Na skórze wyraźnie widoczne pierścienie. Ubarwienie białawe z różowym odcieniem. Głowa w przedniej części jest spłaszczona grzbieto-brzusznie.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Obrączkowiec z FlorydyObrączkowiec z Florydy

Rhineura floridana

Obrączkowiec z Florydy (Rhineura floridana) to amfisbena z rodziny Rhineuridae. Kształt ciała robakowaty, bez kończyn, oczu. Przypomina dużą dżdżownicę. Na skórze wyraźnie widoczne pierścienie.

Występowanie i środowisko

Występują dziś w Ameryce Północnej (Floryda), niegdyś szeroko rozpowszechnione.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą podziemny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Długość ciała do 30 cm.

Pożywienie

Gady te żywią się bezkręgowcami.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt – gady i płazy, ISBN 83-85152-31-8, Elipsa 1992


© medianauka.pl, 2019-11-20, RODZ-1441Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.