Amarylkowate

Amarylkowate (Amaryllidaceae) to rośliny z rzędu liliowców. Wiele źródeł zalicza tę rodzinę do rzędu szparagowców. To gatunki na ogół tropikalne lun subtropikalne.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Narcyz trąbkowyNarcyz trąbkowy PL

Narcissus pseudonarcissus

Narcyz trąbkowy (Narcissus pseudonarcissus) to bylina z rodziny amarylkowatych, uprawiana w przydomowych ogrodach, a także na kwiaty cięte. Kolor kwiatów jednobarwny - żółty, czasem dwubarwny: kremowy i żółty.


Śnieżyca wiosennaŚnieżyca wiosenna PL §

Leucojum vernum

Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) to bylina z rodziny amarylkowatych, często uprawiana roślina ozdobna, dziczejąca. Roślina obumiera zaraz po wydaniu owoców z początkiem lata.


Śnieżyczka przebiśniegŚnieżyczka przebiśnieg PL §

Galanthus nivalis

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) to bylina z rodziny amarylkowatych, zwiastun wiosny. Niestety poprzez utratę środowisk naturalnych oraz bezmyślne zrywanie przez człowieka kwiatów i wykopywanie cebulek jest gatunkiem ginącym.


Śnieżyca letniaŚnieżyca letnia PL - obcy

Leucojum aestivum

Śnieżyca letnia (Leucojum aestivum) to wieloletnia roślina z rodziny amarylkowatych. W Polsce rzadko spotykana w uprawach ozdobnych, dziczejąca.


Kliwia pomarańczowaKliwia pomarańczowa

Clivia miniata

Kliwia pomarańczowa, kliwia cynobrowa (Clivia miniata) to gatunek trującej rośliny z rodziny amarylkowatych, dość popularna ozdobna roślina doniczkowa.


Krasnokwiat białokwiatowyKrasnokwiat białokwiatowy

Haemanthus albiflos

Krasnokwiat białokwiatowy (Haemanthus albiflos) to gatunek trującej rośliny cebulowej z rodziny amarylkowatych. To ozdobna roślina doniczkowa.


ZwartnicaZwartnica

Hippeastrum sp.

Zwartnica (Hippeastrum sp.) to rodzaj roślin ozdobnych cebulowych z rodziny amarylkowatych, jedna z najbardziej popularnych roślin ozdobnych doniczkowych cebulowych w Polsce.


Narcyz biały, narcyz wonnyNarcyz biały, narcyz wonny PL - ogród

Narcissus poeticus

Narcyz biały, narcyz wonny (Narcissus poeticus) to gatunek wieloletniej rośliny trującej z rodziny amarylkowatych, często spotykany w uprawach ogrodowych.

Inne gatunki

  • miecznica wąskolistna (Sisyrinchium montanum)

Morfologia i anatomia

Wytwarzają kłącza lub cebule.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Kliwia pomarańczowa: Kwitnie kliwia pomarańczowa.
          Narcyz biały, narcyz wonny: Kwitnie narcyz biały.
          Śnieżyca letnia: Kwitnie śnieżyca letnia.
         Śnieżyca wiosenna: Kwitnie śnieżyca wiosenna.
        Śnieżyczka przebiśnieg: Kwitnie śnieżyczka przebiśnieg.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2017-05-13, RODZ-1215Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.