Logo Media Nauka

FacebookAmarylkowate

Amarylkowate (Amaryllidaceae) to rośliny z rzędu liliowców. Wiele źródeł zalicza tę rodzinę do rzędu szparagowców. To gatunki na ogół tropikalne lun subtropikalne.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Narcyz biały, narcyz wonnyNarcyz biały, narcyz wonny PL - ogród

Narcissus poeticus

Narcyz biały, narcyz wonny (Narcissus poeticus) to gatunek wieloletniej rośliny trującej z rodziny amarylkowatych, często spotykany w uprawach ogrodowych.


Narcyz trąbkowyNarcyz trąbkowy PL

Narcissus pseudonarcissus

Narcyz trąbkowy (Narcissus pseudonarcissus) to bylina z rodziny amarylkowatych, uprawiana w przydomowych ogrodach, a także na kwiaty cięte. Kolor kwiatów jednobarwny - żółty, czasem dwubarwny: kremowy i żółty.


Śnieżyca letniaŚnieżyca letnia PL - obcy

Leucojum aestivum

Śnieżyca letnia (Leucojum aestivum) to wieloletnia roślina z rodziny amarylkowatych. W Polsce rzadko spotykana w uprawach ozdobnych, dziczejąca.


Śnieżyca wiosennaŚnieżyca wiosenna PL §

Leucojum vernum

Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) to bylina z rodziny amarylkowatych, często uprawiana roślina ozdobna, dziczejąca. Roślina obumiera zaraz po wydaniu owoców z początkiem lata.


Śnieżyczka przebiśniegŚnieżyczka przebiśnieg PL §

Galanthus nivalis

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) to bylina z rodziny amarylkowatych, zwiastun wiosny. Niestety poprzez utratę środowisk naturalnych oraz bezmyślne zrywanie przez człowieka kwiatów i wykopywanie cebulek jest gatunkiem ginącym.


ZwartnicaZwartnica

Hippeastrum sp.

Zwartnica (Hippeastrum sp.) to rodzaj roślin ozdobnych cebulowych z rodziny amarylkowatych, jedna z najbardziej popularnych roślin ozdobnych doniczkowych cebulowych w Polsce.

Inne gatunki

  • Miecznica wąskolistna (Sisyrinchium montanum)

Morfologia i anatomia

Wytwarzają kłącza lub cebule.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Narcyz biały, narcyz wonny: Kwitnie narcyz biały.
          Śnieżyca letnia: Kwitnie śnieżyca letnia.
         Śnieżyca wiosenna: Kwitnie śnieżyca wiosenna.
        Śnieżyczka przebiśnieg: Kwitnie śnieżyczka przebiśnieg.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2017-05-13, RODZ-1215Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.