Corytophanidae

Corytophanidae to rodzina gadów łuskonośnych, której gatunki wiele źródeł zalicza do legwanów. Do rodziny należą 3 rodzaje.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Corytophanes cristatusCorytophanes cristatus

Corytophanes cristatus

Corytophanes cristatus to gatunek jaszczurki z rodziny Corytophanidae. To nadrzewny legwan. Ma żółto-brązowe ubarwienie. Ogon długi, cienki. Na głowie charakterystyczny, ząbkowany fałd.


Bazyliszek pasiasty, jaszczurka Jezusa ChrystusaBazyliszek pasiasty, jaszczurka Jezusa Chrystusa

Basiliscus vittatus

Bazyliszek pasiasty, zwany także jaszczurką Jezusa Chrystusa, to gad z Ameryki Środkowej, żyjący w lasach tropikalnych, który potrafi biegać po wodzie. Grzebień hełmiasty znajduje się na głowie.


Bazyliszek płatkogłowyBazyliszek płatkogłowy

Basiliscus plumifrons

Bazyliszek płatkogłowy to jaszczurka z rodziny legwanów. To jeden z najpiękniejszych bazyliszków. Jego ciało jest mocno bocznie spłaszczone. Samce posiadają na głowie płat skórny w kształcie trójkąta i silnie rozwinięty na grzbiecie i ogonie grzebień.


Legwan hełmiastyLegwan hełmiasty

Laemanctus longipes

Legwan hełmiasty to piękna jaszczurka nadrzewna z Ameryki Środkowej i Południowej z charakterystycznym tworem na głowie. Jaszczurka ta ma bardzo długi ogon, stanowiący 2/3 długości całego ciała. Kolor skóry jest zielony, spód jaśniejszy.

Inne gatunki

  • Basiliscus basiliscus
  • Basiliscus galeritus
  • Corytophanes hernandesii
  • Corytophanes percarinatus
  • Laemanctus serratus
© medianauka.pl, 2019-05-03, RODZ-1448Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.