Logo Media Nauka

Corytophanidae

Corytophanidae to rodzina gadów łuskonośnych, której gatunki wiele źródeł zalicza do legwanów. Do rodziny należą 3 rodzaje.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Bazyliszek pasiasty, jaszczurka Jezusa ChrystusaBazyliszek pasiasty, jaszczurka Jezusa Chrystusa

Basiliscus vittatus

Bazyliszek pasiasty, zwany także jaszczurką Jezusa Chrystusa, to gad z Ameryki Środkowej, żyjący w lasach tropikalnych, który potrafi biegać po wodzie. Grzebień hełmiasty znajduje się na głowie.


Bazyliszek płatkogłowyBazyliszek płatkogłowy

Basiliscus plumifrons

Bazyliszek płatkogłowy to jaszczurka z rodziny legwanów. To jeden z najpiękniejszych bazyliszków. Jego ciało jest mocno bocznie spłaszczone. Samce posiadają na głowie płat skórny w kształcie trójkąta i silnie rozwinięty na grzbiecie i ogonie grzebień.


Legwan hełmiastyLegwan hełmiasty

Laemanctus longipes

Legwan hełmiasty to piękna jaszczurka nadrzewna z Ameryki Środkowej i Południowej z charakterystycznym tworem na głowie. Jaszczurka ta ma bardzo długi ogon, stanowiący 2/3 długości całego ciała. Kolor skóry jest zielony, spód jaśniejszy.

Inne gatunki

  • Basiliscus basiliscus
  • Basiliscus galeritus
  • Corytophanes cristatus
  • Corytophanes hernandesii
  • Corytophanes percarinatus
  • Laemanctus serratus

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-05-03, RODZ-1448Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.