Drożdże piekarnicze, drożdże piwne

Saccharomyces cerevisiae to gatunek drożdży, którego szczepy to tak zwane drożdże piekarnicze, wykorzystywane powszechnie w kuchni do spulchniania ciasta. Inne szczepy tego gatunku wraz z Saccharomyces carlsbergensis tworzą tak zwane drożdże piwne.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Drożdże piekarnicze, drożdże piwne (Phlebia radiata)

Ilustracja 3D © Kateryna_Kon – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

To grzyb o zasięgu kosmopolitycznym.

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Średnica komórki drożdży jest rzędu kilku mikrometrów.

Pożywienie

Grzyb ten ma zdolność rozkładania węglowodanów.

Rozmnażanie

Drożdże rozmnażają się przez pączkowanie.

Ochrona i zagrożenia

Drożdży tych używa się w piekarnictwie głównie do wypieku chleba, w cukiernictwie (ciasta, ciastka), w produkcji piwa.

Ciekawostki

W produkcji drożdży piekarniczych hodowla ma miejsce na pożywkach z melasy w dużych kadziach. Do kadzi doprowadza się powietrze i rozcieńczoną melasę. Produkcja trwa około pół doby. z kadzi odwirowuje się tak zwane mleczko drożdżowe, które następnie się poddaje procesowi filtracji. W efekcie powstają wszystkim znane kostki, w których znajduje się niecałe 30% suchej masy drożdży.

Pytania

Pytania

Dlaczego drożdże spulchniają ciasto?

Po dodaniu drożdży do ciasta zaczyna się rozkład węglowodanów, w wyniku którego powstaje dwutlenek węgla, który gromadzi się w cieście w postaci pęcherzyków. W ten sposób ciasto rośnie, staje się pulchne. Zakład produkujący drożdże piekarnicze to drożdżownia.Cechy

Środowsko

lasy iglaste
łąki
lasy liściaste

lasy iglastełąkilasy liściaste
Jadalność

gatunek jadalny
gatunek jadalny
Inne cechy

saprofit
grzyb pasożytniczy

Ostrzeżenie

Zbieranie grzybów wymaga ich dobrej znajomości i dużego doświadczenia w ich zbieraniu. Każdego roku w wyniku złej identyfikacji gatunków grzybów umiera sporo ludzi w Polsce. Nie zbieraj i nie jedz grzybów, których nie znasz lub co do których masz jakiekolwiek wątpliwości. Pamiętaj, że często gatunki jadalne i trujące są do siebie bardzo podobne, szczególnie w przypadku młodych owocników. Często identyfikacja tylko na podstawie zdjęcia może być nieco myląca. Przy identyfikacji gatunku trzeba uwzlędniać wiele czynników, a więc atlas grzybów może jedynie wspierać grzybiarza w identyfikacji gatunku, nie może jednak zastąpić doświadczenia i zdrowego rozsądku. Właściciel strony nie bierze odpowiedzialności za zbieranie i spożywanie grzybów przez użytkowników serwisu.


Pokrewne gatunki grzybów


Grzyby pod ochroną
W Polsce 54 gatunków grzybów wielkoowocnikowych podlega ochronie ścisłej, wraz z grzybami zlichenizowanymi (porosty) to 232 gatunki. Ochrona gatunkowa częściowa obejmuje 63 (90 z porostami) gatunków grzybów.
Grzyby marynowane w occie
Grzybki marynowane w occie to doskonały sposób na zachowanie smaku grzybów na długi czas. Marynowanie w occie nadaje grzybom specyficzny smak. Stają się doskonałą przekąską i dodatkiem do innych potraw.
Jak suszyć grzyby?
Suszenie grzybów to jeden ze sposobów ich konserwowania, bardzo popularny wśród grzybiarzy. Suszenie nadaje grzybom nie tylko trwałość, ale dodaje im także aromatu i nie pozbawia ich przy tym wartości odżywczych.
Jak zbierać grzyby?
Czy przy grzybobraniu należy się kierować jakimiś zasadami? Czy wykręcać grzyby, czy też ścinać je nożykiem? Używać kosza czy reklamówki? Oto garść porad dla grzybiarzy.
Mikoryza
Mikoryza jest to zjawisko współżycia grzybów z korzeniami, a nawet nasionami roślin naczyniowych.
Gdzie na grzyby? Występowanie i mapa grzybów
Gdzie się najlepiej wybrać na grzyby? Kiedy? W jakiej części Polski szukać? Nie wystarczy się wybrać zwyczajnie do lasu. Trzeba wiedzieć jeszcze kiedy i gdzie.
Grzyby trujące
Grzyby mogą zabić. Najgroźniejsze są muchomory, a wśród nich muchomor sromotnikowy i jadowity. dlatego zbieranie grzybów jest dla ludzi odpowiedzialnych.
Grzyby jadalne
Grzyby spożywa się od niepamiętnych czasów. Są elementem składowym wielu przepisów. Są zwykle dodatkiem do potraw, przyprawą, która nadaje specyficzny smak i zapach sosom, jajecznicy, bigosowi, sałatkom.

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich – Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003

© medianauka.pl, 2021-03-14, GAT-639116
©® Media Nauka 2008-2023 r.