Drożdże

Drożdże, drożdżowate (Saccharomycetaceae) to rodzina grzybów z rzędu drożdżaków pączkujących.

Wygląd

To najczęściej grzyby jednokomórkowe.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Bielnik białyBielnik biały PL

Candida albicans

Bielnik biały (Candida albicans) to gatunek pasożytniczego grzyba z rodziny drożdżowatych, wywołujący choroby u ludzi o obniżonej odporności.


Drożdże piekarnicze, drożdże piwneDrożdże piekarnicze, drożdże piwne PL

Phlebia radiata

Saccharomyces cerevisiae to gatunek drożdży, którego szczepy to tak zwane drożdże piekarnicze, wykorzystywane powszechnie w kuchni do spulchniania ciasta. Inne szczepy tego gatunku tworzą tak zwane drożdże piwne.

Występowanie i środowisko

Drożdże występują na całym świecie. Są wszędzie tam, gdzie znajdują się węglowodany (owoce, sok drzew, kwiaty, mleko). Część drożdży żyje w glebie lub są pasożytami.

Morfologia i anatomia

To grzyby jednokomórkowe. Drożdże posiadają zdolność rozkładania węglowodanów. W wyniku tak zwanej fermentacji powstaje alkohol etylowy i dwutlenek węgla. Drożdże wykorzystuje się na całym świecie w procesie produkcji alkoholu, w piekarnictwie i cukiernictwie, w przetwórstwie mleka.

Rozmnażanie

Rozmnażają się przez wegetatywnie pączkowanie. Występuje też rozmnażanie płciowe, które polega na zespoleniu się dwóch podobnych komórek, po czym następuje podział redukcyjny i przekształcenie w worek z 8 zarodnikami lub zygota dzieli się dalej wegetatywnie się, w skutek czego powstaje wiele komórek diploidalnych i dopiero wówczas zachodzi podział redukcyjny i utworzenie worków. Część gatunków nie rozmnaża się płciowo w ogóle.

Pożywienie

Dożycia drożdży niezbędne są węglowodany.

Ciekawostki

Pewne drożdże wywołują ciężkie choroby płuc, zapalenie opon mózgowych.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003

Grzyby pod ochroną

Grzyby pod ochroną

W Polsce 54 gatunków grzybów wielkoowocnikowych podlega ochronie ścisłej, wraz z grzybami zlichenizowanymi (porosty) to 232 gatunki. Ochrona gatunkowa częściowa obejmuje 63 (90 z porostami) gatunków grzybów.

Grzyby marynowane w occie

Grzyby marynowane w occie

Grzybki marynowane w occie to doskonały sposób na zachowanie smaku grzybów na długi czas. Marynowanie w occie nadaje grzybom specyficzny smak. Stają się doskonałą przekąską i dodatkiem do innych potraw.

Jak suszyć grzyby?

Jak suszyć grzyby?

Suszenie grzybów to jeden ze sposobów ich konserwowania, bardzo popularny wśród grzybiarzy. Suszenie nadaje grzybom nie tylko trwałość, ale dodaje im także aromatu i nie pozbawia ich przy tym wartości odżywczych.

Jak zbierać grzyby?

Jak zbierać grzyby?

Czy przy grzybobraniu należy się kierować jakimiś zasadami? Czy wykręcać grzyby, czy też ścinać je nożykiem? Używać kosza czy reklamówki? Oto garść porad dla grzybiarzy.

Mikoryza

Mikoryza

Mikoryza jest to zjawisko współżycia grzybów z korzeniami, a nawet nasionami roślin naczyniowych.

Gdzie na grzyby? Występowanie i mapa grzybów

Gdzie na grzyby? Występowanie i mapa grzybów

Gdzie się najlepiej wybrać na grzyby? Kiedy? W jakiej części Polski szukać? Nie wystarczy się wybrać zwyczajnie do lasu. Trzeba wiedzieć jeszcze kiedy i gdzie.

Grzyby trujące

Grzyby trujące

Grzyby mogą zabić. Najgroźniejsze są muchomory, a wśród nich muchomor sromotnikowy i jadowity. dlatego zbieranie grzybów jest dla ludzi odpowiedzialnych.

Grzyby jadalne

Grzyby jadalne

Grzyby spożywa się od niepamiętnych czasów. Są elementem składowym wielu przepisów. Są zwykle dodatkiem do potraw, przyprawą, która nadaje specyficzny smak i zapach sosom, jajecznicy, bigosowi, sałatkom.


© medianauka.pl, 2021-03-14, RODZ-1612Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.