Funkiowate

Funkiowate (Hostaceae) to rodzina roślin wieloletnich, do której zaliczamy powszechnie uprawiane dla ozdobnych liści i ze względu na cieniolubność funkie. Znamy kilkadziesiąt gatunków funkii i jeszcze dodatkowo setki odmian. W różnych źródłach liczba gatunków oraz klasyfikacja systematyczna jest różna.

Funkia to roślina kępkowa o pięknych liściach, licznych, zwykle odziomkowych.

Występowanie i środowisko

Rośliny te są powszechnie uprawiane niemalże na całym świecie. Pochodzą jednak z Azji (Rosja, Japonia, chiny, Korea).

Tryb życia i zachowanie

To rośliny cieniolubne, lubią też wilgoć.

Morfologia i anatomia

Funkie mają krótkie kłącza poziome, mięsiste. Blaszki liściowe są eliptyczne, czasem podługowate, jajowate lub wręcz okrągłe. Są skórzaste lub błoniaste. Mają barwę zieloną, żółtą, niebieskawą. Liście funkii mogą być błyszczące, matowe lub mieć woskowy nalot. Pęd kwiatowy jest wzniesiony, wyprostowany, wzrastający ponad liście, nawet do wysokości 175 cm. Kwiaty są zebrane w grona. Są dzwonkowate lub trąbkowate, w różnych odcieniach koloru niebieskiego, fioletu lub są białe.

Rozmnażanie

Przez podział kłączy lub wysiew nasion, odmiany jedynie przez podział.

Ciekawostki

Funkie to jedne z najważniejszych bylin w ogrodnictwie, stosowane zwykle jako rośliny okrywowe. Na Wschodzie liście niektórych gatunków zjada się jako warzywo.

Rodzaje

Wykaz wszystkich opublikowanych rodzajów z tej rodziny.





Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich — Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003


© medianauka.pl, 2018-07-22, RODZ-1395
Data aktualizacji artykułu: 2024-01-02



©® Media Nauka 2008-2023 r.