Pióronóg zwykły

Pióronóg zwykły (Platycnemis pennipes) to dość pospolita u nas ważka, jedyny przedstawiciel rodziny pióronogowatych w naszym kraju. Samiec jest niebieski, samica beżowa lub zielonkawa. Cechą charakterystyczną tej ważki są poszerzone golenie odnóży i rzędy ostrych szczecinek na nogach. Głowa jest trzy razy szersza niż dłuższa. Między oczami występuje jasna kreska. Na ciele widnieje czarny rysunek.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Pióronóg zwykły (Platycnemis pennipes)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Pióronóg zwykły występuje na terenie całego kraju. Preferuje zbiorniki wody stojącej i płynącej z niewielką prędkością, z bujną roślinnością wodną. Larwy występują na dnie zbiornika.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje postać larwalna.

Pożywienie

Pióronóg zwykły to drapieżnik.

Rozmnażanie

Samce przyczepiają się podczas kopulacji do samicy. Samica składa na roślinach pod wodą jaja z przyczepionym do niej samcem. Rozwój larw trwa rok.

Ochrona i zagrożenia

Nie jest to owad zagrożony wymarciem. Jest u nas dość pospolity.

Ciekawostki

Brak danych.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres lotu pióronoga zwykłego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-08-13, GAT-915




©® Media Nauka 2008-2023 r.