Pomurnik

Pomurnik (Tichodroma muraria) to najrzadziej występujący ptak w Polsce. Jest kolorowy, szczególnie barwne są skrzydła - czerwone, czarne z białymi plamami. Grzbiet jest szarawy. Samiec ma czarną plamę na gardle w okresie godów. To mały ptak, wielkości kowalika. Zaokrąglone skrzydła przypominają trochę skrzydła motyla. Ma długi, zakrzywiony dziób.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Pomurnik (Tichodroma muraria)

© Erni - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Pomurniki żyją w Polsce jedynie w Tatrach i Pieninach. Mamy ich zaledwie około 20 par lęgowych. Zamieszkują wysokie, pionowe skały nad potokami. Najczęściej można go spotkać w Dolinie Kościeliska. Pomurnik gwiżdże.

Tryb życia i zachowanie

Jest samotnikiem. W okresie lęgowym żyje w parach. Zimą ptak ten przemieszcza się w niższe partie gór. Czasem można go zaobserwować w tym okresie na ścianach budynków.

Podczas wspinaczki po ścianach ptak ten potrząsa charakterystycznie skrzydłami.

Pożywienie

Zjada owady we wszystkich ich stadiach rozwoju, pajęczaki i inne bezkręgowce. Pokarm zbiera z powierzchni skał.

Rozmnażanie

Wyprowadza jeden lęg w sezonie. Gniazduje pośród wysokich skał, w szczelinach i niszach skalnych. Gniazdo zbudowane jest z mchów, porostów, liści z wyściółką z włosów i piór. Samica przystępuje do składania jaj w maju lub czerwcu. Sama je wysiaduje przez 18-20 dni. Liczba jaj w zniesieniu: 3-5. Pisklętami zajmuje się samiec i samica. Po 30 dniach młode uzyskują zdolność lotu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ochronie ścisłej.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania w Polsce pomurnika.
         Okres lęgowy pomurnika.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-05-02, GAT-783




©® Media Nauka 2008-2023 r.