Gniazdnicowce

Gniazdnicowce (Niduraliales) to rodzina grzybów zaliczanych do podstawczaków, do której zalicza się około 60 gatunków grzybów. Owocnik ma najczęściej kształt kubka z wieczkiem, które dość szybko odpada.

Atlas

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych, opisujących rodziny z wybranego rzędu. Ciemniejsze kafelki oznaczają ważniejsze, bardziej znane rodziny.

Filtry

Użyj poszczególnych filtrów, aby ustalić odpowiednią kolejność wyświetlania rodzin.

Sortuj według:
Ukryj obce rodziny
Ukryj polskie rodziny
Nidulariaceae


Liczba gatunków: ?
Liczba gatunków w Polsce: ?


Występowanie i środowisko

Brak danych.

Tryb życia i zachowanie

To saprofity.


Morfologia i anatomia

Owocnik ma komory, których ścianki nabrzmiewają, w końcu gromadzą się i opadają na dnie kubeczka, przyczepione krótkim trzonkiem zawierającym sznureczki. Taki element to tak zwana perydiola, która jest rozsiewana przez krople deszczu, wpadające do kubka i wyrzucające perydiole na zewnątrz. Sznureczek perydioli oplata się wokół części rośliny, znajdującej się w pobliżu.

Rozmnażanie

Brak danych.

Pożywienie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Brak danych.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Kubek prążkowany: Okres występowania owocników kubka prążkowanego.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaJak postępować przy zatruciu grzybami?
Zatrucie grzybami może bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jak postępować w takim przypadku? Jak udzielić choremu pomocy?

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:


© medianauka.pl, 2021-03-11, RZAD-313
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.