Guzowcowate, jaszczurki guzowate

Guzowcowate, jaszczurki guzowate (Xenosauridae) to rodzina gadów, która liczy dziś około 4 gatunki w 2 rodzajach.

Wygląd

Jaszczurki te mają guzowate łuski oraz kostne płytki w skórze.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Jaszczurka krokodylowaJaszczurka krokodylowa

Shinisaurus crocodilurus

Jaszczurka krokodylowa to niedawno odkryta prymitywna jaszczurka prowadząca wodno-lądowy tryb życia, występująca tylko na obszarze jednej prowincji Chin. Jaszczurka krokodylowa została odkryta niedawno w Chinach w 1930 roku.

Inne gatunki

  • Xenosaurus grandis

Występowanie i środowisko

Występują w Ameryce Środkowej i Południowej oraz w prowincji Kuangsi-Czuang w Chinach. Zajmują zarośla, wilgotne lasy. Jaszczurka krokodylowata prowadzi ziemno-wodny tryb życia.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą zmierzchowy i nocny tryb życia. Są skryte. Kryją się w różnego rodzaju szczelinach.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Jaszczurka Xenosaurus grandis rodzi 2-6 żywych młodych. Jaszczurka krokodylowata jest również żyworodna i rodzi do 8 młodych.

Pożywienie

Zjadają owady i ich larwy, ryby, kijanki

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-732Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.