Logo Media Nauka

Facebook

Jętka duńska (Ephemera danica)
© Eric Isselée - Fotolia.com

Jętka duńska

Jętka duńska (Ephemera danica) to owad z rodziny jętek jednodniówkowatych. Ciało szarożółte. Na długim i cienkim odwłoku znajdują się trzy długie nitki. Skrzydła duże, przezroczyste z ciemnymi żyłkami. Pierwsza para jest znacznie większa od drugiej pary skrzydeł. Odnóża są długie. Postać subimago ma krótsze nici i matowe skrzydła. Larwa jest wąska o cylindrycznym ciele.

Występowanie i środowisko PL

To pospolity owad w naszym kraju. Występuje w zbiornikach czystej wody, wolno płynącej (postać larwalna) lub w pobliżu tych zbiorników wodnych.

Tryb życia i zachowanie

Larwy drążą korytarze w dennym mule. Wiosną, wieczorem pojawiają się na kilka dni całe roje postaci dorosłych tego owada.

Pożywienie

Dorosłe osobniki nie przyjmują pokarmu. Larwy żywią się martwą materią organiczną.

Rozmnażanie

W rozwoju pojawiają się dwie postaci dorosłe. Pierwsza - subimago - nie ma przydatków do kopulacji i ma matowe skrzydła, po 1-2 dniach przeobraża się w postać dorosłą - imago. Postać imago pojawia się masowo nad wodnymi zbiornikami. Po kopulacji samica składa do wody jaja. Wkrótce (po kilku godzinach lub dniach) dorosłe osobniki umierają. Larwa rozwija się kilka lat.

Ochrona i zagrożenia

Nie jest to gatunek objęty ochroną gatunkową w naszym kraju.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-10-18, GAT-670


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Można w Polsce spotkać postać dorosłą jętki duńskiej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

Jętki jednodniówkowate
Jętki jednodniówkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Kostka
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.