Kasztanowcowate

Kasztanowcowate (Hippocastanaceae) to rośliny z rzędu mydleńcowców.

Wygląd

Są to drzewa o zwartej, zwykle kulistej lub owalnej koronie. Liście są dłoniaste, złożone z 5-7 listków z dobrze widocznymi bocznymi nerwami. Owoc jest kulisty, pokryty kolcami, z kasztanami w środku.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Kasztanowiec zwyczajny, kasztanowiec białyKasztanowiec zwyczajny, kasztanowiec biały PL - obcy

Aesculus hippocastanum

Kasztanowiec zwyczajny jedno z lepiej rozpoznawalnych gatunków drzew. Kasztanowiec to jeden z najwcześniej wprowadzonych obcych gatunków drzew. Drewno kasztanowca wykorzystywane jest do produkcji beczek, mebli, elementów dekoracyjnych.


Kasztanowiec czerwonyKasztanowiec czerwony PL - ogród

Aesculus ×carnea

Kasztanowiec czerwony (Aesculus ×carnea) to drzewo z rodziny kasztanowcowatych, mieszaniec gatunków: kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum) i kasztanowca krwistego (Aesculus pavia). Drzewo to ma gęstą, kulistą lub owalną koronę


Kasztanowiec krwistyKasztanowiec krwisty PL - ogród

Aesculus pavia

Kasztanowiec krwisty (Aesculus pavia) to niewielkie drzewko z rodziny kasztanowcowatych o czerwonych kwiatach. To najbardziej ozdobny gatunek kasztanowca. W uprawach spotyka się tylko odmiany.

Występowanie i środowisko

W Polsce wszystkie kasztanowce to gatunki obcego pochodzenia.

Tryb życia i zachowanie

Kasztanowce zakwitają w maju-czerwcu.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Kasztanowiec czerwony: Kwitnie kasztanowiec czerwony.
          Kasztanowiec zwyczajny, kasztanowiec biały: Okres kwitnienia kasztanowca.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2017-05-24, RODZ-1226
Data aktualizacji artykułu: 2018-10-03Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.