Logo Media Nauka

FacebookKlonowate

Klonowate (Aceraceae) to rośliny z rzędu mydleńcowców, do której zaliczamy około 150 gatunków. W Polsce występują 3 rodzime gatunki, wiele innych można spotkać w nasadzeniach i jako osobniki dziczejące. To najczęściej drzewa i krzewy.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Klon DavidaKlon Davida

Acer davidii

Klon Davida (Acer davidii) to gatunek drzewa z rodziny klonowatych. Znane jest także drzewo o nazwie klon Grossera (Acer davidii subsp. grosseri), które jest podgatunkiem klonu Davida. Roślina ta pochodzi z Chin.


Klon ginnalaKlon ginnala PL - ogród

Acer ginnala

Klon ginnala (Acer ginnala) to małe drzewo lub krzew z rodziny klonowatych. Czasem gatunek ten jest klasyfikowany jako podgatunek klonu tatarskiego (Acer tataricum).


Klon japońskiKlon japoński PL - ogród

Acer japonicum

Klon japoński (Acer japonicum) to wysoki, dość gęsty krzew z rodziny klonowatych. W uprawach spotyka się najczęściej odmiany. W naturze występuje jedynie w Japonii, gdzie rośnie w lasach pod koronami innych drzew.


Klon jaworKlon jawor PL

Acer pseudoplatanus

Klon jawor (Acer pseudoplatanus) to rodzime drzewo liściaste z rodziny klonowatych. Drzewo to źle znosi suszę i warunki miejskie. Żyje zwykle około 200 lat. Osiąga wysokość 40 m. Drewno jaworowe nie jest trwałe, ale podlega łatwej obróbce.


Klon jesionolistnyKlon jesionolistny PL - obcy

Acer negundo

Klon jesionolistny (Acer negundo) to gatunek drzewa z rodziny klonowatych. To najbardziej tolerancyjny klon. Gatunek ten występuje w naturze w Ameryce Północnej.


Klon palmowyKlon palmowy

Acer palmatum

Klon palmowy (Acer palmatum) to drzewo lub krzew z rodziny klonowatych, uprawiany jako drzewo ozdobne z uwagi na ozdobne liście. Liście są dłoniaste, zielone a także czerwonawe, głęboko wycięte, piłkowane.


Klon polnyKlon polny PL

Acer campestre

Klon polny, paklon (Acer campestre) to drzewo lub wysoki krzew z rodziny klonowatych, najniższy z rodzimych klonów.


Klon pospolity, klon zwyczajnyKlon pospolity, klon zwyczajnyKlon pospolity, klon zwyczajnyKlon pospolity, klon zwyczajny PL

Acer platanoides

Klon pospolity, klon zwyczajny (Acer platanoides) to pospolite w naszym kraju drzewo z rodziny klonowatych. Z soku z pnia można pozyskiwać cukier. Liście są złożone z pięciu-siedmiu klap z ząbkowanymi brzegami.


Klon srebrzystyKlon srebrzysty PL - ogród

Acer saccharinum

Klon srebrzysty (Acer saccharinum) to drzewo z rodziny klonowatych, uprawiany jako drzewo ozdobne, szybko rosnące, o rozłożystej, odwrotnie stożkowatej koronie. Ojczyzną klonu srebrzystego jest Ameryka Północna.


Klon strzępiastokoryKlon strzępiastokory PL - ogród

Acer griseum

Klon strzępiastokory (Acer griseum) to niskie drzewo lub wysoki krzew z rodziny klonowatych, którego charakterystyczną cechą jest pięknie łuszcząca się kora. Drzewo to pochodzi z Chin. W naturze drzewo to jest zagrożone wymarciem.


Klon tatarskiKlon tatarski PL - ogród

Acer tataricum

Klon tatarski (Acer tataricum) to gatunek drzewa lub krzewu z rodziny klonowatych o kulistym pokroju. Często klon ginnala klasyfikuje się jako podgatunek klonu tatarskiego.


Klon wyrazistyKlon wyrazisty PL - ogród

Acer ×conspicuum

Klon wyrazisty (Acer ×conspicuum) to drzewo z rodziny klonowatych o rozłożystym pokroju. Drzewo to jest spotykane jedynie w uprawach.

Występowanie i środowisko

Najwięcej gatunków zasiedla półkulę północną.

Morfologia i anatomia

Ulistnienie najczęściej naprzeciwległe. Kwiaty drobne i niepozorne. Owocem jest bardzo charakterystyczny skrzydlak.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Klon ginnala: Kwitnie klon ginnala.
           Klon japoński: Kwitnie klon japoński.
          Klon jawor: Kwitnie klon jawor.
          Klon polny: Kwitnie klon polny.
          Klon pospolity, klon zwyczajny: Kwitnie klon zwyczajny.
          Klon srebrzysty: Kwitnie klon srebrzysty.
          Klon tatarski: Kwitnie klon tatarski.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003

© medianauka.pl, 2017-06-09, RODZ-1236Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.