Klonowate (Aceraceae)

Klonowate (Aceraceae) to rośliny z rzędu mydleńcowców.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Klon DavidaKlon Davida

Acer davidii

Klon Davida (Acer davidii) to gatunek drzewa z rodziny klonowatych. Znane jest także drzewo o nazwie klon Grossera (Acer davidii subsp. grosseri), które jest podgatunkiem klonu Davida. Roślina ta pochodzi z Chin.

Klon japońskiKlon japoński G

Acer japonicum

Klon japoński (Acer japonicum) to wysoki, dość gęsty krzew z rodziny klonowatych. W uprawach spotyka się najczęściej odmiany. W naturze występuje jedynie w Japonii, gdzie rośnie w lasach pod koronami innych drzew.

Klon jaworKlon jawor PL

Acer pseudoplatanus

Klon jawor (Acer pseudoplatanus) to rodzime drzewo liściaste z rodziny klonowatych. Drzewo to źle znosi suszę i warunki miejskie. Żyje zwykle około 200 lat. Osiąga wysokość 40 m. Drewno jaworowe nie jest trwałe, ale podlega łatwej obróbce.

Klon palmowyKlon palmowy

Acer palmatum

Klon palmowy (Acer palmatum) to drzewo lub krzew z rodziny klonowatych, uprawiany jako drzewo ozdobne z uwagi na ozdobne liście. Liście są dłoniaste, zielone a także czerwonawe, głęboko wycięte, piłkowane.

Klon pospolity, klon zwyczajnyKlon pospolity, klon zwyczajny PL

Acer platanoides

Klon pospolity, klon zwyczajny (Acer platanoides) to pospolite w naszym kraju drzewo z rodziny klonowatych. Z soku z pnia można pozyskiwać cukier. Liście są złożone z pięciu-siedmiu klap z ząbkowanymi brzegami.

Klon srebrzystyKlon srebrzysty G

Acer saccharinum

Klon srebrzysty (Acer saccharinum) to drzewo z rodziny klonowatych, uprawiany jako drzewo ozdobne, szybko rosnące, o rozłożystej, odwrotnie stożkowatej koronie. Ojczyzną klonu srebrzystego jest Ameryka Północna.

Klon strzępiastokoryKlon strzępiastokory G

Acer griseum

Klon strzępiastokory (Acer griseum) to niskie drzewo lub wysoki krzew z rodziny klonowatych, którego charakterystyczną cechą jest pięknie łuszcząca się kora. Drzewo to pochodzi z Chin. W naturze drzewo to jest zagrożone wymarciem.Inne gatunki

  • Klon polny (Acer campestre)
  • Klon ginnala (Acer ginnala)
  • Klon jesionolistny (Acer negundo)
  • Klon tatarski (Acer tataricum)

Zdjęcia i grafiki - galeria


© medianauka.pl, 2017-06-09, RODZ-1236

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Klon japoński
           

Kwitnie klon japoński.

ukryj/pokaż
Klon jawor
          

Kwitnie klon jawor.

ukryj/pokaż
Klon pospolity, klon zwyczajny
          

Kwitnie klon zwyczajny.

ukryj/pokaż
Klon srebrzysty
          

Kwitnie klon srebrzysty.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaNiektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.