Koala australijski

Koala (Phascolarctos cinereus) to ssak, przypominający małego niedźwiadka. Ma dużą głowę, wielkie uszy, które są pokryte futerkiem. Całe ciało pokryte miękkim, gęstym, szarym futrem od strony grzbietowej oraz białym od strony brzusznej. Ma szczątkowy ogon. Pobiera pokarm o dużej objętości, co ułatwia mu niezwykle długie jelito grube i kieszenie policzkowe.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Zamieszkuje lasy eukaliptusowe wschodniej Australii.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi nadrzewny tryb życia. Porusza się powoli, jest bezbronny. Żyje samotnie lub w małych grupach. Koala w stosunku do siebie przejawiają dużą agresję. Potrafią się bardzo dobrze bronić przed drapieżnikami i ludźmi.

Morfologia i anatomia

Mózg jest mały w stosunku do wielkości całego ciała. Koala ma przeciwstawne palce (pierwszy i drugi względem pozostałych).

Pożywienie

Zjada prawie wyłącznie liście eukaliptusa.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 25-30 dni. Samica rodzi zwykle jedno młode, ważące 5,5 g, po czym młode rozwija się przez kolejne 6 miesięcy w torbie. Torba otwiera się ku tyłowi. Gdy młode staje się bardziej samodzielne, trzyma się jej grzbietu. Młode zanim zacznie przyjmować liście eukaliptusa w surowej postaci, przyjmuje pokarm częściowo przetrawiony przez matkę. Młode stają się dojrzałe płciowo po 3 latach życia.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Koala pachnie charakterystycznie eukaliptusem.

Nazwa "koala" w języku aborygenów oznacza "niepijący".

Potocznie o koala mówi się "miś koala" lub "niedźwiedź koala", jednak w rzeczywistości koala nie należy do rodziny niedźwiedzi.


Pokrewne gatunki ssaków

Koalowate
Koalowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2013-01-04, GAT-255
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.