Koala

Koala (Phascolarctos cinereus) to ssak, przypominający małego niedźwiadka. Ma dużą głowę, wielkie uszy, które są pokryte futerkiem. Całe ciało pokryte miękkim, gęstym, szarym futrem od strony grzbietowej oraz białym od strony brzusznej. Ma szczątkowy ogon. Pobiera pokarm o dużej objętości, co ułatwia mu niezwykle długie jelito grube i kieszenie policzkowe.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Zamieszkuje lasy eukaliptusowe wschodniej Australii.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi nadrzewny tryb życia. Porusza się powoli, jest bezbronny. Żyje samotnie lub w małych grupach. Koala w stosunku do siebie przejawiają dużą agresję. Potrafią się bardzo dobrze bronić przed drapieżnikami i ludźmi.

Morfologia i anatomia

Mózg jest mały w stosunku do wielkości całego ciała. Koala ma przeciwstawne palce (pierwszy i drugi względem pozostałych).

Pożywienie

Zjada prawie wyłącznie liście eukaliptusa.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 25-30 dni. Samica rodzi zwykle jedno młode, ważące 5,5 g, po czym młode rozwija się przez kolejne 6 miesięcy w torbie. Torba otwiera się ku tyłowi. Gdy młode staje się bardziej samodzielne, trzyma się jej grzbietu. Młode zanim zacznie przyjmować liście eukaliptusa w surowej postaci, przyjmuje pokarm częściowo przetrawiony przez matkę. Młode stają się dojrzałe płciowo po 3 latach życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Koala pachnie charakterystycznie eukaliptusem.

Nazwa "koala" w języku aborygenów oznacza "niepijący".

Potocznie o koala mówi się "miś koala" lub "niedźwiedź koala", jednak w rzeczywistości koala nie należy do rodziny niedźwiedzi.


Pokrewne gatunki ssaków

Koalowate
Koalowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.© medianauka.pl, 2013-01-04, GAT-255


Polecamy w naszym sklepie

Zoologia ssaki
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Puzzle 1000 Ssaki
Leniwce Puzzle
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.